Niepamięć

Niepamięć - to hasło tegorocznej, czwartej edycji festiwalu Grassomania, który rozpoczął się w czwartek w Gdańsku. Podczas trzydniowej imprezy, która odbywa się w dzielnicy Wrzeszcz, gdzie urodził się pisarz Guenter Grass, wystąpi 10 performerów

- Niepamięć to temat adekwatny do twórczości Grassa, który często porusza zagadnienie zachowania pamięci o rodzinnym mieście. W tym roku świadomie ograniczyliśmy festiwal do pokazów performance. Ta dziedzina artystycznego wyrazu wydaje się być idealna do tematów z pogranicza świadomości i podświadomości - powiedziała kurator Grassomanii, Maria Sasin z Gdańskiej Galerii Miejskiej, organizującej imprezę.

Przypomniała, że w poprzednich latach artyści konfrontowali się z takimi pojęciami jak: tożsamość miejsca, czas oraz pragnienia i tęsknoty.

Spektakle performance odbywać się będą w Gdańsku-Wrzeszczu w trzech miejscach: Kolonii Artystów, Bibliotece "Tańca" oraz Teatrze Miniatura. Swoją interpretację tegorocznego hasła Grassomanii przedstawią performerzy z Gdańska, Krakowa, Lublina, Warszawy oraz z Niemiec: Janusz Bałdyga, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Angelika Fojtuch, Arti Grabowski, Julia Kurek, Rogulus, Dietmar Schmale, Ewa Świdzińska, Wojciech Zamiara i Ewa Zarzycka.

Czwartą edycję Grassomanii rozpoczął w czwartek wieczorem wykład Janusza Bałdygi pt. "Perfomance - sztuka przestrzeni granicznych" w Cafe Fikcja.

Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz.

W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Grass jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" i "Psie lata".(-)
Materiał Teatru
29 września 2012
Festiwale
Portrety
nieznany