O spektaklach

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno, który rozpocznie się 22 sierpnia tego roku, jest więc kolejną odpowiedzią rzeszowskiej sceny na potrzeby mieszkańców Podkarpacia i turystów odwiedzających w wakacje stolicę województwa.


Pomysłodawca Festiwalu – dyrektor Teatru Jan Nowara – tym razem zaprosił do współpracy zagranicznych partnerów z Gruzji (Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi), Ukrainy (Odeski Ukraiński Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Wasyla S. Wasylki w Odessie) i Litwy (Teatr Dramatyczny „Na Pohulance" w Wilnie).

TEATR

POLSKA
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

KIEDY BYŁEM MAŁYM CHŁOPCEM
22.08/ czwartek/ 17:00/ Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej

Powrót do Rzeszowa lat 60-tych, a zarazem do początków muzycznej drogi ojca polskiego bluesa Tadeusza Nalepy i jego zespołu Breakout. Spektakl przedstawia opartą na wątkach biograficznych historię koncertu, którego nie było... To powstały w wyobraźni reżysera przełomowy moment w karierze Breakoutów.
Jakie uczucia towarzyszyły młodym ludziom, którzy postanowili odmienić polską muzykę? Jakie trudności napotkali na swojej drodze? Sztuka Tomasza Mana to opowieść o potrzebie wolności i miłości – do kobiety, ludzi, muzyki i rodzinnego miasta.
Spektakl doceniony przez krytyków oraz ludzi, którzy pamiętają samego Tadeusza Nalepę i początki polskiego bluesa.
Reżyseria: Tomasz Man
Scenografia: Anetta Piekarska-Man
Przygotowanie muzyczne: Wojciech Dąbrowski, Jakub Kowalski, Bożena Stasiowska-Chrobak
Obsada: Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Marcin Marzec (gościnnie), Paweł Leniart (perkusja)
Czas trwania: 70 min.
Bilety: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

CHCEMY WIĘCEJ
22.08/ czwartek/ 21:00/ Scena Dziedziniec Teatru
Najsłynniejsze hity polskiej sceny muzycznej w znakomitych kreacjach aktorskich! W choreografii pełnej finezji i poczucia humoru! Przyjdź i pozwól się porwać muzycznej rewii – od czaderskiego świata Dody, Łez i Pewexu, poprzez pełen buntu klimat Perfectu, Lady Punk, Maanamu, ostry melanż Grubsona, aż po tajemniczą i mroczną aurę Republiki. Zapraszamy na elektryzującą podróż przez ostatnie dekady polskiego show-biznesu w różnych stylach i gatunkach – od rocka, poprzez pop i dance, aż do hip-hopu. Od prostych w odbiorze treści, po głębokie, egzystencjalne przekazy, których łaknie owładnięta przez komercję rzeczywistość. Mocne brzmienia, znakomite wokale i perfekcyjne wcielenia aktorskie.
Scenariusz i reżyseria: Jan Nowara
Scenografia – Marek i Maciej Mikulscy
Choreografia –Tomasz Dajewski
Przygotowanie wokalne – Bożena Stasiowska-Chrobak
Obsada: Dagny Cipora, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Michał Chołka, Robert Żurek
Czas trwania: 75 min.
Bilety: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

RABIN MAHARAL I GOLEM – CZYLI PRAWDA I ŚMIERĆ
23.08/piątek/ 20:30/ Plener Zamku Lubomirskich

Widowisko w reż. Lecha Raczaka to produkcja przygotowana na podstawie scenariusza tego znanego twórcy tworzącego także w ramach Asocjacji 2006. Przedstawienie opowiada  kolejną wersję legendy praskiego Golema (ulepiony z gliny - jak biblijny Adam - został ożywiony słowem emet – prawda, włożonym mu w usta w toku magicznego rytuału) i jego twórcy (Juda Loew ben Bazalel, znany jako Maharal, urodził się w Poznaniu w 1525 roku, w rodzinie słynnej we wspólnocie żydowskiej z kilku pokoleń rabinów i uczonych). Prezentując ją, twórcy z premedytacją mieszają sacrum i profanum, zmyślenie i fakty, historię z legendami o poznańskich rabinach i anegdotami z miejskich kronik, tragedię z farsą, odległą przeszłość z teraźniejszością, ludzką ułomność z porywami wielkości. Najważniejszym wątkiem jest zderzenie słów prawda i śmierć, obu zawartych w hebrajskim wyrazie emet. Prawda w legendzie o Golemie jest źródłem życia, choć być może jest to źródło trujące, gdyż tak chcą i Bóg i Szatan.
Scenariusz i reżyseria - Lech Raczak
Kierownictwo artystyczne, scenografia i obiekty plastyczne - Piotr Tetlak
Kostiumy - Ewa Tetlak
Grafika i projekcje video - Jakub Psuja
Muzyka - Katarzyna Klebba i Paweł Paluch
Produkcja: Fundacja Asocjacji 2006
Czas trwania: 60 min.
Bilety: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

GRUZJA

Państwowy Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi

SYNDROM, ALBO DO KOGO ŚPIEWASZ?
22.08/ czwartek/ 19:00/ Teatr „Maska"

Sześć postaci – ślepy dziadek z rewolwerem, jego trzech nieokrzesanych wnuków, okulista i pielęgniarka stają się częścią zabawnych wypadków. Dziadek z wnukami odwiedzają okulistę, aby odnaleźć i zabić niejakiego Karola... Dziwna, wiele mówiąca, chwilami okrutna i nieco zwariowana opowieść pokazuje całkowite zniszczenie okulisty. Człowiek o bogatym niegdyś życiu intelektualnym zostaje informatorem i instrumentem porządku politycznego w rękach dziadka i jego wnuków.
Spektakl na podstawie sztuki Sławomira Mrożka „Karol".
Adaptacja i reżyseria: Andro Enukidze
Scenografia: Gogla Gogiberidze
Muzyka : Temur Dolidze
Choreografia: Shalva Goguadze
Obsada: Tite Komakhidze, Zaal Goguadze, Dato Jakeli, Mamuka Manjgaladze, Levan Tedoradze, Marina Burduli
Czas trwania: 60 min.
Bilety: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

UKRAINA

Odeski Ukraiński Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Wasyla S. Wasylki w Odessie

ONA GO KOCHAŁA
23.08/ piątek/ 18:00/ Teatr „Maska"

Gdzie się to wszystko dzieje? W Odessie, na Ukrainie, na Ziemi – obok ciebie... Jest tu Slawik – bogacz, odczuwający potrzebę przeżywania ekstremalnych wrażeń, potężnych dawek adrenaliny. Jest matka Sergieja, marząca przede wszystkim o małżeństwie syna! Jest Buldog Francuski – John Snow! A ojciec Tani nie może żyć bez alkoholu i czeka na Kostię, który ma zostać zwolniony z więzienia... Nie, nie, to nie jest „opowieść z kryminalnego półświatka", jak mogłoby się komuś wydawać. To „wysoka historia" o niełatwych relacjach. Najważniejsze, żeby nie być świętoszkiem. Bohaterowie działają szybko, mówią prosto, śnią namiętnie. I! Jest także Kostia. Kostia kocha Tanię. A ona? Ona go kochała! Jednak na swój sposób.
„Ona go kochała" to opowieść o szalonym uczuciu, o bezsensownym zakładzie, który prowadzi do niemal antycznej tragedii, opowieść o nas, o Tobie... Bardzo śmieszna opowieść...
Autor: Andriej Iwanow (Mińsk, Białoruś)
Reżyseria, tłumaczenie i adaptacja tekstu, scenografia, kostiumy, realizacja aranżacji świetlnej i dźwiękowej: Zasłużony Artysta Ukrainy Stas Zhirkov (Kijów)
Obsada: Marina Klimowa, Wadim Golowko, Kostiantyn Kyrylenko, Wolodymyr Romanko, Iryna Ochotnyczenko, Igor Geraszczenko, Natalia Petrowa
Czas trwania: 135 min. (jedna przerwa)
Bilety: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy
Spektakl dla widzów dorosłych

PIĘKNY ROGACZ
24.08/ sobota/ 19:00/ Teatr „Maska"

Fabuła spektaklu jest niezwykła, paradoksalna, na granicy farsy i kultury wysokiej – to historia fanatycznej miłości i śmiertelnej zazdrości. Bruno, wielki dziwak-marzyciel, miejscowy poeta, piszący listy miłosne na zamówienie dla wszystkich mieszkańców wioski, kocha swoją żonę Stellę zbyt wielką, zaborczą miłością. Stella odwzajemnia jego uczucie. Jednak – na nieszczęście! – Bruno jest torturowany przez ponadprzeciętną zazdrość... Chociaż nie ma ku temu żadnych podstaw.
Ludzie nie wyrastają z dzieciństwa tak po prostu, ono nie znika bez śladu; czasami zbyt gwałtownie wdziera się w dorosłość – i stateczny człowiek zamienia się w niegrzeczne dziecko ze wszystkimi jego wadami – kaprysami, kompleksami i bezsensownymi zachowaniami. To właśnie przydarzyło się głównemu bohaterowi.
Autor: Fernand Crommelynck
Reżyseria i muzyka: Iwan Urywski
Scenografia: Iwan Urywski
Choreografia: Pawlo Iwliuszkin
Obsada: Oleksandr Kowal, Marija Demenko, Marina Klimowa, Mychajlo Dadalew, Wolodymyr Romanko, Alina Katreczko, Dmytro Cynkowski.
Czas trwania: 90 min.
Bilety: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy
Spektakl dla widzów dorosłych

LITWA

Rosyjski Teatr Dramatyczny Litwy „Na Pohulance"

SAMOTNY LUDZKI GŁOS
25.08/ niedziela/ 18:30/ Scena WDK
Na podstawie książki Czarnobylska modlitwa. Kronika przeszłości Swietłany Aleksjiewicz
Aktorka Aleksandra Metałnikowa miała gotową ideę swojego solowego spektaklu opartego na książce „Czarnobylska modlitwa, Kronika przeszłości" jeszcze zanim jej autorka – pisarka Swietłana Aleksijewicz – zdobyła literacką Nagrodę Nobla. W spektaklu wykorzystano tylko jeden fragment książki, i właśnie jego tytuł stał się dla niego inspiracją. Nie będzie tu opowieści o okolicznościach największej katastrofy technologicznej w historii ludzkości – eksplozji w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 r. Aktorka była zafascynowana monologiem kobiety – wdowy po zmarłym ratowniku-likwidatorze – opowiadającym o ich relacji i o tym, jak ta gigantyczna katastrofa sprawiła, że miłość dwóch pozornie przeciętnych, ale bardzo uczciwych i szczerych ludzi zabrzmiała w szczególny sposób i rozbłysła nową mocą.
Reżyseria: Władimir Dorondow
Scenografia: Anna Bierdnikowa
Światła: Simonas Gudialis
Aktorka: Aleksandra Metalnikowa
Czas trwania: 70 min.
Bilety: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

MUZYKA
POLSKA

LECHAIM!
KONCERT PIEŚNI ŻYDOWSKICH W WYKONANIU MAŁGORZATY PRUCHNIK-CHOŁKI
23.08/ piątek/ 22:00/ Scena Dziedziniec Teatru

Znane i mniej znane pieśni żydowskie śpiewane po polsku i w języku jidysz. Aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, której muzyczny talent możemy podziwiać m.in. w spektaklach „Piaf" czy „Kiedy byłem małym chłopcem", zabierze publiczność w sentymentalną, ale i pełną radości życia podróż... Bo „LECHAIM" to toast wznoszony podczas biesiadowania, oznaczający tyle co „Za lepsze życie!". Małgorzacie Pruchnik-Chołce na scenie będą towarzyszyli Wojciech Front – przez 13 lat współtwórca słynnego Cracow Klezmer Band – oraz Dariusz Kot – od lat w Rzeszów Klezmer Band.
Bilety: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

VITOLD REK & THE SPARK
LEM. MUZYCZNE SFERY
Koncert dedykowany pamięci Rafała Potockiego
24.08/ piątek/ 21:00/ Scena Dziedziniec Teatru

Projekt wybitnego kontrabasisty i kompozytora Vitolda Reka będący ukłonem w stronę środowiska muzycznego rodzinnego Rzeszowa oraz echem wieloletniej współpracy z Tomaszem Stańko m.in. w formacji Freelectronic. To również połączenie światów: muzyki akustycznej i elektronicznej, a także dźwięku i słowa. Vitold Rek zaprosił do współpracy trębacza i kompozytora Tomasza Nowaka znanego z wieloletniej współpracy z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną czy muzykami Amy Winehouse, a także rapera i muzycznego selektora Bartłomieja „Eskaubei" Skubisza, który od wielu lat działa na rzecz łączenia ze sobą rapu i muzyki improwizowanej.
W program wkomponowane są fragmenty powieści „Solaris" Stanisława Lema czytane przez Rafała Potockiego oraz „dźwięki kosmosu". Vitold Rek & The Spark to pobudzająca wyobraźnie muzyczna podróż po różnych światach.
kontrabas, kompozycje: Vitold Rek
trąbka, synths, kompozycje: Tomasz Nowak
rap, gramofony, efekty dźwiękowe, synths: Bartłomiej „Eskaubei" Skubisz
czas trwania: ok. 80 min.
bilety: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

GRUZJA

FOLK ENSEMBLE
MESKHETI
23.08/ 16:30/ Scena na Rynku
Widowisko pełne gruzińskiego folkloru z domieszką nowoczesności. Uczta dla oka i ucha. Repertuar zespołu składa się z pieśni ludowych z różnych regionów Gruzji, śpiewów i pieśni gruzińskich kompozytorów.

UKRAINA
KONCERT KAMERALNY
ORKIESTRA KAMERALNA ODESKIEGO UKRAIŃSKIEGO AKADEMICKIEGO TEATRU MUZYCZNO-DRAMATYCZNEGO IM. WASYLA S. WASYLKI W ODESSIE
24.08/ sobota/ 16:00/ Sala kameralna Filharmonii Podkarpackiej

Od klasyki do jazzu... Program koncertu obejmuje popularne utwory ukraińskich
i zagranicznych kompozytorów wykonywane na flecie, skrzypcach, klarnecie, fortepianie
i bębnach . Usłyszymy też solowe występy m.in. na saksofonie i instrumentach dętych.
Czas trwania: ok. 60 min.
Bilety: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

LITWA

GIRMANTE & ANDREJ POLEVIKOV TRIO
ETHNIC-MOOD
25.08/ niedziela/ 20:30/ Scena Dziedziniec Teatru

Projekt opracowany na potrzeby albumu muzycznego, który ukazał się jesienią 2017 roku
i zgromadził liczne grono wykonawców jazzu i innych gatunków muzycznych. Andrej Polevikov pragnął zagłębić się w melodię pieśni ludowych, znaleźć odpowiednie odcienie, stworzyć charakterystyczny nastrój i zapewnić mu odpowiednią oprawę muzyczną. Symboliczny jest fakt, że projekt „Ethnic mood" narodził się w przeddzień stulecia odrodzenia Państwa Litewskiego. To wyjątkowy prezent rocznicowy i oryginalne, świeże spojrzenie na jazzowe interpretacje folkloru, który odzwierciedla oryginalne, nieoczekiwane współbrzmienia, zachowując brzmienie współczesne.
instrumenty klawiszowe: Andrej Polevikov
gitara basowa: Denis Muraszow
instrumenty perkusyjne: Darius Rudis
wokal: Giedrė Kilčiauskienė, Girmantė Vaitkutė, Vytautė Rupšytė, Laura Budreckytė
bilety: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

FILM
POLSKA
ŁUKASIEWICZ – NAFCIACH ROMANTYK
24.08/ sobota/ 11:00/ Sala kinowa WDK

Piąty dokument fabularyzowany Bogdana Miszczaka z cyklu Historyczny Pejzaż Podkarapcia. Film opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza pracy farmaceuty we Lwowie do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Celem twórców było pokazanie Ignacego Łukasiewicza jako bohatera ponadczasowego, powstańca ale przede wszystkim twórcę przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza. Film ukazuje i udowodnia, że kolebka światowego przemysłu naftowego mieści się w Bóbrce na Podkarpaciu.
produkcja: Bogdan Miszczak, Telewizja Obiektyw
scenariusz: Łukasz Walczak
reżyseria: Maciej Wójcik
zdjęcia: Mariusz Konopka
Czas trwania: 60 min.
Bilety: 5 zł

UKRAINA
PLEMIĘ
24.08/ sobota/ 17:30/ Kino „Zorza"

Pokazywane i nagradzane na dziesiątkach festiwali filmowych dzieło Mirosława Słaboszpyckiego to wstrząsająca historia, która robi ogromne wrażenie, choć opowiedziana jest jedynie obrazem i językiem migowym, bez napisów czy lektora.
Niesłyszący Sergij zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Przenosi się do internatu.
Tam musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem – szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się członkowie
Plemienia.
Scenariusz i reżyseria: Mirosław Słaboszpycki
Czas trwania: 90 min.
Bilety: 5 zł

SZTUKI WIZUALNE
POLSKA

WSPÓŁCZESNY POLSKI PLAKAT TEATRALNY
WERNISAŻ WYSTAWY
23.08/ piątek/ Galeria r_z

Wystawa prezentująca polskie plakaty z lat 2006 – 2016. To okres, w którym kończą swoją działalność artystyczną wybitne osobowości słynnej na całym świecie tzw. polskiej szkoły plakatu - Franciszek Starowiejski, Mieczysław Górowski, Andrzej Klimowski, Jan Lenica. Niektórzy z nich już nie żyją. Powoli przechodzą do historii ustępując miejsca średniemu
i młodemu pokoleniu plakacistów, którzy wychowali się w tej niezwykle sprzyjającej polskiemu plakatowi atmosferze.
Kurator wystawy: Krzysztof Motyka

GRUZJA

GIO BEJANISHVILI
WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ
22.08/ czwartek/ 18:30/ Deptak ul. 3 Maja

Wernisaż wystawy fotograficznej gruzińskiego fotografa Gio Bejanishviliego, którego pasją jest fotografowanie miasta i życia ulicy. Jak twierdzi – zdjęcia są magią łączącą w sobie przeszłość i przyszłość, a zadaniem fotografa jest opowiedzenie historii, będącej częścią większej całości.

LITWA

INSPIRACJA
WERNISAŻ WYSTAWY AKWAFORT EDITY SUCHOCKYTĖ
25.08/ niedziela/ 18:00/ Galeria WDK

Prace litewskiej artystki wykonane szlachetną techniką akwaforty łączą klasyczny warsztat i tematykę w zwiewnych obrazach. Artystka skupia się na temacie kobiecości. Przedstawia zarówno mityczne historie, jak i przyziemne chwile codzienności.Patrycja Kita
Materiał organizatora
3 sierpnia 2019