O spektaklu...

Pewnego dnia na leśnej polanie wyrosło z ziemi małe drzewko owocowe - jabłoneczka. Mieszkańcy lasu - lis, jeż, dzięcioł, kret - przyglądali się jej z zaciekawieniem. Z czasem zaczęli przyjaźnić się ze swoją niezwykłą towarzyszką. Przeganiali atakujące ją szkodniki, dotrzymywali jej towarzystwa, czekali na pierwsze jabłka.

„Jabłoneczka” to przedstawienie o dojrzewaniu, przyjaźni oraz cykliczności przyrody. Opowiada o drzewie, które przez przypadek znalazło się w obcym środowisku, ale dzięki opiece leśnych zwierząt oraz ogrodnika mogło zakwitnąć i w końcu urodzić pyszne owoce.

Zmiany, jakie zachodzą w naturze i człowieku, ukazane są na przestrzeni czterech pór roku, pełnych kolorów i dźwięków. Aktorzy, przedstawiając historię oraz mieszkańców lasu, śpiewają piosenki oraz używają malowanych drewnianych lalek. Ich barwna opowieść zawiera przekaz, który uczy dzieci wdzięczności, przyjaźni oraz bezinteresowności. Trzeba zdobyć się na wysiłek, żeby stworzyć coś dobrego.

Informacje o twórcach

Laura Słabińska – studentka reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Była asystentką reżysera w spektaklu Marsz, marsz Gombrow… ski  zrealizowanym przez Białostocki Teatr Lalek. Wyreżyserowała już kilka bardzo dobrze przyjętych przedstawień. Były to między innymi: Dziewczynka z zapałkami, impresja  (Teatr Animacji w Poznaniu) oraz Bleee… (Teatr Maska w Rzeszowie). Współpracowała też z Teatro dell’Aglio. Jabłoneczka jest jej przedstawieniem dyplomowym.

Mikołaj Malesza – malarz i scenograf. Absolwent ASP w Warszawie. Twórca około trzydziestu indywidualnych wystaw malarstwa. Uczestnik  wielu wystaw malarstwa polskiego w kraju i za granicą, między innymi.: w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Anglii. Jest autorem kilkudziesięciu scenografii oraz laureatem prestiżowych nagród. Otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Hubert Połoniewicz – muzyk związany ze sceną folkową. Członek takich zespołów jak Yerba Mater, Gadająca Tykwa czy Lechistan. Uczestnik licznych projektów muzycznych. Twórca
i odtwórca muzyki do przedstawień teatralnych, m.in. w Teatrze Roma i OPT Gardzienice. Specjalizuje się w muzyce hinduskiej i tureckiej. Gra głównie na instrumentach perkusyjnych oraz fletach ney.Magdalena Gardas
Materiały Teatru
27 stycznia 2012
Spektakle
Jabłoneczka