Operetka w lubelskim parku

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny szykuje się na przyjęcie Teatru Muzycznego. Pierwszy spektakl w nowej siedzibie prawdopodobnie w kwietniu.

W Teatrze Muzycznym duży ruch: spektakle grane już były w Chatce Żaka, wkrótce zobaczymy je w sali koncertowej Radia Lublin, potem w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego...

Park właśnie rozstrzygnął przetarg na aranżację pomieszczeń na potrzeby muzyków i aktorów. Wszystko przez to, że słynny lubelski Teatr w Budowie po 40 latach wreszcie zaczął być... budowany. Instytucje mieszczące się w wykończonej części gmachu musiały się wyprowadzić na czas robót - na trzy lata.

Muzycy Filharmonii Lubelskiej koncertują teraz w auli Uniwersytetu Medycznego. Teatr Muzyczny ma się przenieść z ul. Marii Skłodowskiej-Curie na Felin - do Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Do tego trzeba jednak park odpowiednio przygotować, w tym salę, która ma służyć jako widowiskowa.

- Prace przygotowawcze trwają już od jakiegoś czasu. Teraz czas na główne roboty budowlane, m.in. instalacje pod podłogami czy okładziny ścian - mówi Krzysztof Kutarski, dyrektor Teatru Muzycznego. - Z naszych rozmów z parkiem wynika, że wszystko to powinno być gotowe na przełomie marca i kwietnia. Liczymy, że uda nam się wprowadzić do parku w kwietniu.

Ale roboty budowlane to nie wszystko. - Potem będziemy musieli rozstawić scenę, zamontować oświetlenie, nagłośnienie i odpowiednio wszystko zaaranżować. To potrwa tydzień, może dwa.

Pierwszy spektakl na Fe-linie zobaczymy więc prawdopodobnie w kwietniu. Do tego czasu Teatr Muzyczny występuje w różnych miejscach na terenie całego miasta. - Tam, gdzie tylko ktoś ma wolną salę - mówi Kutarski. - Byliśmy już w Chatce Żaka, teraz będziemy w sali koncertowej Radia Lublin, potem w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego.

Takie wędrówki, to dla teatru spory kłopot. - Duże obciążenie fizyczne i logistyczne dla całego zespołu. Za każdym razem trzeba wszystkie dekoracje czy instrumenty przewieźć, ustawić i przygotować do spektaklu - podkreśla dyrektor, - Poza tym to duże koszty. Dlatego z niecierpliwością czekamy na przenosiny do parku.

Docelową siedzibą Teatru Muzycznego będzie Centrum Spotkania Kultur, które powstanie w miejscu Teatru w Budowie.Miłosz Bednarczyk
Dziennik Wschodni
5 stycznia 2013