Pod podłogą żyją Szpargały

Najnowsza premiera Teatru Lalek Pleciuga "Szpargały" w reżyserii Agaty Bizuk to opowieść, która toczy się w dwóch światach. Nad podłogą żyje sobie młode małżeństwo. On (Krzysztof Tarasiuk) jest artystą, ona (Danuta Kamińska) egzaltowaną i wymagającą, niemal luksusową kobietą

Widzowie obserwując wyłącznie nogi tej pary śledzą ich perypetie, kłótnie i rozstanie.

Jednocześnie pod podłogą toczy się życie rodziny Szpargałów. Sielankowy obraz rodziny zakłóca wizyta starego kuzyna Farfocla (Rafał Hajdukiewicz), który uważa, że nadszedł czas, żeby najmłodszy Szpargał (Katarzyna Klimek) stoczył wielką bitwę z odwiecznym wrogiem Pierzakiem, co ma potwierdzić jego dojrzałość. Przy okazji na jaw wychodzą rodzinne tajemnice, a młody Szpargał wykazuje się dojrzałością w zupełnie innych okolicznościach.

"Szpargały" to bajka dla dzieci od 6 lat, więc można w tekście znaleźć ciekawe gry słowne i skrzące humorem dialogi. Bardzo dobrze wypadają aktorzy Teatru Lalek Pleciuga. Wiele dobrego można powiedzieć o reżyserii Agaty Biziuk, która mimo młodego wieku realizuje sztuki ciekawe, przemyślane i dopracowane pod każdym względem.

Uwagę przyciąga również scenografia, bogata i barwna oraz muzyka, która podkreśla poszczególne wątki historii przechodząc od spokojnych partii do skocznych i dynamicznych.

Szkoda tylko, że życie pod podłogą toczyło się bardzo nisko na scenie, bo widzowie z dalszych rzędów nie wszystko mogli dokładnie obejrzeć.Małgorzata Klimczak
Kurier Szczecinski
30 września 2011
Spektakle
Szpargały