Rozpoczął się festiwal teatralny "Kierunek Wschód"

Spektakle ośmiu teatrów z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i Gruzji będzie można zobaczyć podczas rozpoczętego w sobotę wieczorem festiwalu teatralnego "Kierunek Wschód" w Białymstoku. Ideą imprezy jest prezentacja kultury pogranicza.

W sobotę wieczorem jako pierwszy zaprezentowano spektakl "Schweik" ukraińskiego Narodowego Akademickiego Teatru im. Iwana Franki w Kijowie. To - jak informuje organizator - jeden z najpopularniejszych spektakli na Ukrainie. Jak mówił wcześniej na konferencji prasowej dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak, to spektakl łączący różne gatunki teatralne, a jego największą zaletą jest improwizacja.

W sumie podczas festiwalu będzie można zobaczyć spektakle ośmiu teatrów z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i Gruzji, w tym dwa teatry narodowe z Białorusi i Ukrainy. Wystąpi 160 artystów.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie pokaże przedstawienie "Lwów nie oddamy", a mówiący o trudnych relacjach polsko-ukraińskich, natomiast białostocka scena zaprezentuje spektakl "Obława",

przybliżający historię tzw. obławy augustowskiej z lipca 1945 roku.

Będzie można zobaczyć również "Wesele" w reżyserii litewskiego artysty Oskarasa Korsunovasa na podstawie dramatu Bertolta Brechta. Na zakończenie pokazany zostanie spektakl "Beton" Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku.

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej Półtorak, zaproszono "dobre i atrakcyjne spektakle". - Zależało mi przede wszystkim na tym, aby te spektakle w pewnym sensie pokazywały kulturę - z jednej strony bardzo bliską, ale z drugiej strony, przez tę granicę, mało znaną mieszkańcom Podlaskiego, Polski. Zależało mi też, żeby te spektakle były różnorodne - powiedział.

Po wszystkich spektaklach zaplanowano spotkania z twórcami.

Organizatorem festiwalu jest Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku; na jego deskach odbywają się wszystkie spektakle. Impreza, która odbywa się po raz trzeci, potrwa do 6 października.

Festiwal "Kierunek Wschód" został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu województwa podlaskiego. Imprezie towarzyszył Festiwal Teatralny "ODE" (22-28 września) prezentujący białoruską kulturę, która powstaje w Podlaskiem.Sylwia Wieczeryńska
Kurier PAP
28 września 2019