Rzeszowski dramat romantyczny w Opolu

18 kwietnia „Balladyna" Słowackiego, w reżyserii Radosława Rychcika, spektakl z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, drugie po słynnych „Dziadach" zrealizowanych w Teatrze Nowym w Poznaniu, nowatorskie, wyraziście sytuujące kolejny dramat romantyczny w przestrzeni współczesnej zbiorowej wyobraźni przedstawienie tegorocznego laureata Paszportu „Polityki" w dziedzinie teatru, weźmie udział w konkursie 40. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Opolskie Konfrontacje Teatralne są jedynym w Polsce festiwalem teatralnym monograficznym i jednym z najważniejszych. Tego roku trwają od 15 do 21 kwietnia. Teatr Siemaszkowej uczestniczył już w 1. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych: W ramach konkursu w 1975 r. spektaklem „Szewców" Witkacego, w reżyserii Stanisława Wieszczyckiego. W 1981 r., konkursowo pokazał „Pastorałkę" Schillera, w reżyserii Leszka Czarnoty. Na 32. Konfrontacjach przedstawił „Matkę Courage i jej dzieci" Brechta, w reżyserii Katarzyny Deszcz, w ramach prezentacji najlepszych inscenizacji klasyki europejskiej z ostatniego sezonu.

Obok wrocławskiego „Dialogu" i toruńskiego „Kontaktu", Opolskie Konfrontacje Teatralne – kontynuacja zapoczątkowanych w 1975 r. dorocznych prezentacji dorobku teatrów w dziedzinie klasyki polskiej, uważane za jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce, każdego roku goszczą znakomite spektakle. Wierne realizacje klasycznych dzieł nierzadko konfrontowane tu są z eksperymentalnymi. Jak „Balladyna" Słowackiego, w ujęciu Rychcika.Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
18 kwietnia 2015
Spektakle
Balladyna