Sopocka Muza dla Adama Nalepy

Miło nam poinformować, że związany z Teatrem Wybrzeże reżyser Adam Nalepa został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Sopotu Sopocka Muza. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się wczoraj w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

O nagrodzie

Nagroda Sopocka Muza przyznawana jest od 1974 roku za wybitne osiągnięcia i zasługi w dziedzinie kultury i sztuki, a w szczególności za realizację wybitnego dzieła z zakresu choreografii, filmu, fotografii, literatury, muzyki, plastyki, publicystyki kulturalnej, teatru i telewizji.

O laureacie

Pochodzi z Chorzowa, ale prawie całe życie spędził w Niemczech. W Darmstadt ukończył studia w klasie fortepianu, we Frankfurcie studiował medycynę. Jest absolwentem Teatrologii, Filmografii i Historii Starożytnej Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Podczas studiów pracował jako felietonista i krytyk teatralny, w latach 2002-2005 piastował etat asystenta reżysera w Düsseldorfer Schauspielhaus, gdzie debiutował także jako reżyser własną adaptacją Komedianta Thomasa Bernharda. W 2007 roku otrzymał propozycję inscenizacji światowej prapremiery Blaszanego Bębenka z okazji obchodów 80-tych urodzin Güntera Grassa w Teatrze Wybrzeże, za którą otrzymał m. in. Honorową Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagrodę Teatralną Miasta Gdańsk i która została także zaproszona na Warszawskie Spotkania Teatralne. W 2009 roku ponownie pracował w Gdańsku, tym razem przy głośnej polskiej prapremierze Kamienia Mariusa von Mayenburga, rok później wyreżyserował w warszawskim Laboratorium Dramatu prapremierę Sex Machine Tomasza Mana, a w Sopocie dla Fundacji Teatru Boto, którego jest dyrektorem artystycznym, prapremierę sztuki Jakuba Roszkowskiego Zielony Mężczyzna. W roku 2011 powrócił na deski Teatru Wybrzeże z realizacją Nie-Boskiej Komedii Krasińskiego (Honorowa Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagroda Miasta Gdańska dla najlepszego przedstawienia roku), a ponad rok temu wyreżyserował w Krakowskim Starym Teatrze Chłopców Stanisława Grochowiaka. Jego ostatnią realizacją dla Teatru Wybrzeże są Czarownice z Salem Arthura Millera, które spotkały się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.(-) (-)
Materiał Teatru
8 listopada 2013
Portrety
Adam Nalepa