Spektakl na stacji

6 i 7 sierpnia Stowarzyszenie De-Novo zaprasza na teren stacji kolejki wąskotorowej w Dynowie na premierę swojej sztuki "Księga Raju" w reżyserii Magdaleny Miklasz

„Księga Raju” - Icyka Mangera to powieść, oparta na chasydzkiej legendzie, według której  zanim człowiek przyjdzie na świat jest aniołkiem w raju. A  tuż przed urodzeniem aniołek dostaje prztyczka w nos, aby zapomnieć o tym innym świecie i urodzić się bez obrazu utraconego raju. Icyk Manger stwarza postać aniołka Szmula Aby, który sprytem unika prztyczka w nos i przychodząc na świat dokładnie pamięta jak wyglądał świat wieczny  i co tam się wydarzyło. Rajskie opowieści aniołka są nasiąknięte chasydzką filozofią i humorem.

Spektakl Magdaleny Miklasz nie bedzie tylko odtworzeniem historii Szmula Aby. Tak jak dla Icyka Mangera rajskie opowieści są tylko pretekstem ziemskiego świata ze wszystkimi jego wadami, sterotypami, namiętnościami, tak "Księga Raju" staje się punktem wyjścia do stworzenia spektaklu, w  którym będzie można uchwycić kondycję duchową współczesnego człowieka.

"Raj Icyka Mangera to nic innego, jak widziany chasydzkimi oczami obraz wielokulturowej prowincji we wschodniej Europie z czasów przed II wojną światową ("Księga Raju" została wydana w 1939 r.). Chciałabym ten obraz zderzyć ze współczesnym wyobrażeniem raju ludzi, którzy żyją na tych samych terenach. Rajska metafora ziemskiego życia stwarza dystans, który pomaga obiektywnie przyjrzeć się nam samym i przyznać się do naszych słabości ze specyficznym dla kultury żydowskiej przymrużeniem oka." - wyznaje reżyserka, Magdalena Miklasz.(-)
Materiały Teatru
5 sierpnia 2011
Spektakle
Księga raju