Spektakl w TVP Kultura. Koniecznie!

14 kwietnia TVP Kultura transmitować będzie z Sosnowca spektakl "Koń, kobieta i kanarek" w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski.

To już drugi sosnowiecki spektakl Remigiusza Brzyka na antenie - w zeszłym roku TVP pokazała realizację telewizyjną spektaklu "Korzeniec" według powieści Zbigniewa Białasa w adaptacji i dramaturgii Tomasza Śpiewaka. Zdjęcia zrealizował Marcin Koszałka. Realizatorzy tego przedsięwzięcia otrzymali nagrody na XIV Festiwalu "Dwa Teatry w Sopocie (2014) - Marcin Koszałka za zdjęcia, Remigiusz Brzyk za scenografię i Edyta Ostojak za rolę Ester Pławner.

14 kwietnia TVP Kultura transmitować będzie spektakl "Koń, kobieta i kanarek" Tomasza Śpiewaka w reż. Remigiusza Brzyka. W 2014 roku Brzyk otrzymał nagrodę główną (Laur Konrada) Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach. Spektakl zostanie zaprezentowany 25 marca na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

Czy można wierzyć historii opowiedzianej przez Głupka z astmą i szpotawą stopą? To on oprowadzać będzie widzów po miasteczku, które leży u podnóża kopalni i w którym rozgrywać się będzie akcja najnowszego spektaklu "Koń, kobieta i kanarek". Tytuł sztuki nawiązuje do rozporządzeń, na mocy których w latach pięćdziesiątych wprowadzono w kopalniach zakaz pracy pod ziemią kobiet, koni i kanarków (górnicy łączą te zakazy i zwyczajowo nazywają je "3K"). Realizatorzy Tomasz Śpiewak i Remigiusz Brzyk znani z odnoszącego sukcesy "Korzeńca" wracają do Teatru Zagłębia, by opowiedzieć historię patriarchalnej, górniczej rodziny. Nie jest to przedstawienie ani lokalne, ani historyczne. Używając kostiumu górniczego Śpiewak i Brzyk tworzą współczesną przypowieść o przemocy wobec kobiet i ich (ograniczonym) prawie do przerwania niechcianej ciąży. W przypowieści Tomasza Śpiewaka koń, kobieta i kanarek stają się metaforą rodziny.(-)
Materiał Teatru
14 kwietnia 2015