Spotkanie z nordyckim folklorem

W ramach przeglądu sztuki norweskiej w Grotesce (10-12 kwietnia 2011 r.) zobaczymy trzy przedstawienia dla dzieci i młodzieży, oparte na nordyckim folklorze

Sampo Lappelill jest bajką Samów– rdzennej ludności Laponii, to klasyczna opowieść o walce między światłem a ciemnością. Bohaterka przedstawienia Szkło w pałacu mała Pia nie może zasnąć i wtedy odwiedza ją człowiek z księżyca Pan Moohn. W Królestwie Peer Gynta to spektakl nawiązujący do legend, które posłużyły Ibsenowi do napisania jego znanej sztuki.

Dni Norweskie są częścią projektu „Żywioły. Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków”

Informacje na temat poszczególnych spektakli:


"Sampo Lappelill" 10 kwietnia 2011 r. (niedziela); godz. 11.00, 13.00

Produkcja: Kulturproduksjoner/Fabelfix (Norwegia)
Scenariusz: Svein Gundersen, Nina Engelund, Karen Høie; reżyseria i scenografia: Svein Gundersen; projekt lalek: Helga Meta Høie; muzyka: Henrik Høie; kostiumy: Ola Jevnaker; światło: Svein Gundersen, Trond Sørlundsengen.
Występują: Trond Sørlundsengen, Henrik Høie.

Przedstawienie familijne, oparte na bajce Saamów – rdzennej ludności Laponii. Klasyczna opowieść o walce między światłem a ciemnością. Główny bohater dzielny Sampo Lappelill nie wie co to strach. Choć natura poskąpiła mu wysokiego wzrostu obdarzyła go dzielnym sercem. W najdłuższą noc roku Sampo postanawia złamać odwieczny zakaz i wyrusza na spotkanie strasznego króla gór Hiisi – Władcy Ciemności. W podróży na saniach przez śnieżne krainy towarzyszy mu jego renifer.

Droga do Hiisi jest pełna niebezpieczeństw i niespodziwanych przygód. Z pomocą bogiń Sarakka, Juksakka i Uksakka, Sampo – Opiekun Dzieci rzuca wyzwanie królowi Hissi i jego władzy nad światem. Dzielny Sampo wygrywa walkę o wschodzie słońca, przywracając światu światło. Tryumfalnie wraca do domu, by wśród swoich bliskich świętować powrót słońca.

Sampo Lamppelill to klasyczne opowiadanie o walce między dobrem i złem. Temat opowieści, scenografia przedstawienia: kolory i lalki inspirowane są światem bajek, jednej z najdalej wysuniętych na północ kultur na świecie.

dla dzieci od 5 lat (Przedstawienie w języku angielskim)

Szkło w Pałacu 11 kwietnia 2011 r. (poniedziałek); godz. 9.00, 11.15

Produkcja: Kulturproduksjoner/Fabelfix (Norwegia)
Scenariusz: Karen Høie; reżyseria i scenografia: Svein Gundersen; projekt lalek: Helga Meta Høie; muzyka: Bjørn Sverre Kristensen; aranżacja muzyczna: Henrik Høie; kostiumy: Ola Jevnaker; światło: Trond Sørlundsengen.
Występują: Ina Bye-Hansen, Henrik Høie.

Bohaterką przedstawienia Szkło w Pałacu jest mała Pia. Mama kładzie ją spać, ale Pia nie może zasnąć. Towarzyszą temu czynności doskonale znane małym widzom z ich własnych domów. Kiedy mała Pia nie może zasnąć, na pomoc przychodzi człowiek z księżyca Mr Moohn, który zna całe mnóstwo sztuczek ułatwiających dzieciom zasypianie... Wkrótce dziewczynka smacznie śpi na swojej podusi. Ale wtedy okazuje się, że mama też jest zmęczona ...

Zastosowanie gry światła i cienia czyni ten spektakl bardzo poetyckim, nastrojowość sennego wieczoru podkreśla także muzyka. Mimo, iż historia opowiedziana jest w języku norweskim, ani dziecięcy ani dorośli widzowie nie będą mieli problemu, by uczestniczyć w baśniowym spotkaniu małej dziewczynki z człowiekiem z księżyca. Stanie się tak dzięki całemu wachlarzowi teatralnych środków, wykorzystanych w przedstawieniu. Poetycki spektakl na pewno zachwyci i dzieci, i dorosłych.

dla dzieci w wieku od 2-7 lat (Przedstawienie w języku norweskim z niewielką ilością słów)

W Królestwie Peer Gynta 12 kwietnia 2011 r. (wtorek); godz. 9.00, 11.15 

Produkcja: Kulturproduksjoner (Norwegia)
Scenariusz: Karen Høie; reżyseria i scenografia: Svein Gundersen; muzyka: Martine Lund Hoel; video: Henrik Kolind, Hilde Veronika Høie; projekt lalek i figurcieniowych: Helga Meta Høie; kostiumy: Denise Bredvig; technika: Nils Jørgen Nygaard.
Występują: Martine Lund Hoel, Karen Høie.

W Królestwie Peer Gynta to spektakl nawiązujący do legend, które posłużyły Ibsenowi do napisania jego znanej sztuki. Przedstawienie czerpie z norweskiego folkloru w warstwie muzycznej i poetyckiej, całość wzbogacona jest atrakcyjnymi projekcjami multimedialnymi.

Wraz z Peer Gyntem opuszczamy jego rodzinną wieś i podążamy w stronę gór. Po drodze bohater spotyka postaci ze świata nadprzyrodzonego, takie jak Bøygen czy Mleczarki, a nawet dosiada Kozła Renifera. W końcu uwodzi go Huldra, która jest trollem, wraz z nią Peer Gynt przenosi się w podziemny świat królewskiej rodziny trolli. Już ma się z nią ożenić, kiedy dociera do niego dźwięk dzwonów kościelnych z jego rodzinnej wioski… Dzięki niemu udaje mu się uwolnić spod uroku Huldry. Bohater ucieka z gór i świata podziemnego i o zmroku dociera do swojej wsi.
Legendarne historie przedstawione są teatralnymi środkami, w których dominują: muzyka, dźwięk, rytm, sztuka wideo, animacja lalek i teatr cieni. Metafory zawarte w starych opowieściach okazują się nadal aktualne we współczesności. W Królestwie Peer Gynta to historia poszukiwania własnej drogi w życiu, okazja do spotkanie z toczoną wewnątrz każdego walką, poczuciem niepewności, nadziejami, złudzeniami i wreszcie marzeniami.

dla widzów od 10 lat (Przedstawienie w języku angielskim)(-)
Materiały Organizatorów
9 kwietnia 2011