Starość na cztery głosy

Dwie starsze damy, oraz dwóch starszych panów, w ich role wcielili się : Elżbieta Donimirska, Elżbieta Lisowska - Kopeć, Jerzy Kaczmarowski i Janusz Młyński. Spektakl "Kwartet" w reżyserii Roberta Czechowskiego, autorstwa Ronalda Harwooda od 15 maja 2010 r. na deskach Lubuskiego Teatru

 Czwórka byłych śpiewaków operowych, kiedyś święcących triumfy na scenie, dziś już w podeszłym wieku. Zapomniani przez publiczność i trochę już przez świat. Spotykają się w domu spokojnej starości dla artystów. Niedowidzą, niedosłyszą, utykają, narzekają na różnego rodzaju boleści, ale jednak wciąż trwają. Drżące ręce, umysł też już nie ten co kiedyś, a publiczność zanosi się niepohamowanym śmiechem. Początkowo trochę było mi głupio bo moje nogi są sprawne, nie garbię się i nie trzęsę nad dzbankiem z herbatą, więc jakie mam prawo do śmiechu, ale to sami bohaterowie spektaklu wręcz zabraniają się nad sobą rozczulać. Nie chcą być pytani jak się czują i jakie mają plany na przyszłość, co mam nadzieję, bez zbędnych tłumaczeń wydaje się zrozumiałe. Chcą natomiast być traktowani z godnością, nie z politowaniem, a z tym bywa znacznie gorzej.

Jeden z bohaterów, określający sam siebie mianem erotomana - gawędziarza ( moim zdaniem najlepsza rola w tym spektaklu Jerzego Kaczmarowskiego) wspomina swoją rozmowę z lekarką dotyczącą tabletek na potencję i jego prawa do miłości, również fizycznej, na co pani doktor wysyła go po tabletki, ale na uspokojenie. Jego kolega (Janusz Młyński) piszący swoją autobiografię i wykorzystujący emeryturę, do zgłębiania tajników literatury jest wyciszonym wydawałoby się człowiekiem, pogodzonym z losem, ale i w nim budzą się emocje. Podczas tajemniczych odwiedzin pewnej kobiety (Elżbieta Lisowska - Kopeć) o poranku, przy śniadaniu, gdy ta "głupia pielęgniarka" znowu zapomniała podać jego ulubionej konfitury z pomarańczy.

W "Kwartecie" są tez i urokliwe starsze damy. Jedną z nich wyjątkową i wyrazistą jest Sisi grana przez Elżbietę Donimirską. Zawsze wybiera się na przechadzki po ogrodzie, gdy tylko w pobliżu znajduje się młody ogrodnik, czasem ściągający przy pracy koszulę. Sisi wie też pod którymi drzwiami przystanąć i przyłożyć ucho, wcale nie z nudów, tylko z chęci zaczerpnięcia informacji. Jak sama mawia rozżalona: "dlaczego nikt nam nigdy niczego nie mówi". Spektakl trwa, a widownia się śmieje, tylko ten śmiech z czasem robi się jakby, coraz słabszy, coraz bardziej stłumiony, bo człowiek jest stary tylko zewnętrznie. Bohaterowie "Kwartetu" w głębi duszy i w kulminacyjnych momentach spektaklu zupełnie trzeźwo patrzą na to, co czas i życie z nich zrobiło, oni zdają sobie sprawę, że fizyczne dolegliwości ograniczają, zabierają siły, a codzienny, nieodłączny już towarzysz życia - ból, niszczy pozostałe okruchy szczęścia. Niegdyś podziwiani i oklaskiwani na scenach światowych oper, zaczynają znikać, blednąć w zapomnieniu. Pominięci przez świat, w domu spokojnej starości. Pozostają im strzępki wspomnień, gdy byli u szczytu kariery, życia, miłości.

Ostatnia scena "Kwartetu" nawet jeśli nie wyciśnie Wam delikatnie łez to zostanie w Was na dłużej, wymowna cisza bogata w dalekie dźwięki opery Jak myślicie, kogo i co będzie można w nich usłyszeć?Karolina Bibik
Gazeta Studencka UZetka
12 lipca 2010
Spektakle
Kwartet