Supraska sobótka

„Supraska sobótka" - cykl spektakli plenerowych i pogadanek w miejscowościach przy rzece Supraśl.

"Supraska Sobótka„ to wydarzenie, w miejscowościach, które połączyła rzeka Supraśl. W miejscowościach Gródek, Borki, Supraśl i Wasilków wystawione zostanie widowisko plenerowe „Kwiat Paproci" przygotowane przez Teatr Latarnia w ramach programu EtnoPolska. Po spektaklu artyści porozmawiają z uczestnikami wydarzenia o tradycji, obrzędach i zwyczajach Nocy Świętojańskiej, a chętni widzowie będą mogli nauczyć się świętojańskich pieśni. Podczas ostatniego spektaklu w Wasilkowie odbędzie się potańcówka z muzyką tradycyjną graną na żywo wraz z warsztatami tańca. Każdy ze spektakli rozpocznie się o zachodzie słońca.

Widowisko "Kwiat paproci".
"Kwiat paproci" przenosi widzów do świata „dawno, dawno temu". Do świata, w którym wydarzenia mogły wydarzyć się sto lat temu, ale równie dobrze i wczoraj. Dla kogo warto żyć? Gdzie jest prawdziwe szczęście i co jest tak ważne w życiu? Te pytania warto sobie zadawać nieustannie, pojawiają się one też w spektaklu. Widowisko powstało na podstawie pięknej baśni nawiązującej do polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Przeznaczone jest zarówno dla dzieci jak i widzów dorosłych. Przedstawienie emanuje ludową wrażliwością, w którym widz ma okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią świata przedstawionego.

Gródek 22.07.2022 g. 20:39
Borki 23.07.2022 g. 20:38
Supraśl 26.08.2022 g. 19:33
Wasilków 28.08.2022 g. 19:29

Realizator zadania: Fundacja Teatr Latarnia

O Teatrze
Teatr Latarnia to niezależna grupa teatralna skupiająca kilku twórców ze środowiska absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej. Grupa zawiązała się w roku 2009 z inicjatywy Mateusza Tymury i Moniki Kwiatkowskiej.

Dyrektorem artystycznym oraz reżyserem spektakli w teatrze jest Mateusz Tymura. Teatr uczestniczył ze swoimi spektaklami w blisko 30 festiwalach krajowych jak i europejskich.

Z racji braku własnej przestrzeni Teatr Latania w swoich projektach artystycznych często poszukuje, penetruje, adaptuje konkretne przestrzenie miasta (stary drewniany dom – „Merlin Mongoł", futurystyczna budynek w kształcie spodka w „Solaris", brama na starym podwórzu – „Bruno Sznajder", pofabryczna hala „Władcy", stary dworzec PKS „Dzienniki Majdanu...").

Od 2015 roku Teatr Latarnia prowadzi działalność fundacyjną jako Fundacja Teatr Latarnia. Teatr Latarnia jest inicjatorem oraz współtwórcą wielu inicjatyw społeczno-kulturalnych między innymi Biała Czysta Kulturalna – rzeka dla mieszkańców (od 2017, Białystok), Tymczasowy Teatr „Chata na Wygodzie" (Białystok 2014) , Bojarski Dom Kultury (od 2016, Białystok), BOJARY ZOSTAJĄ kulturalne! (od 2014, Białystok), Podwórkowy Dom Kultury (2012, Białystok).

Teatr Latarnia oraz Mateusz Tymura mają na swoim koncie różne nagrody, wyróżnienia i stypendia.Przemek Waczyński
Teatr Latarnia w Białymstoku
14 lipca 2022
Spektakle
Kwiat paproci