Teatr będzie piękniejszy. Co w nim wyremontują?

To już pewne: pod koniec wakacji ruszą prace remontowe w zielonogórskim teatrze. Modernizacja budynku ma kosztować 6 mln zł. Większość pieniędzy wyłoży Unia Europejska

Ponad 6 mln zł będzie kosztowała modernizacja Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Roboty ruszą pod koniec wakacji.

Pierwsze zmiany w teatrze będą widoczne już z początkiem września. Wtedy spektakle odbędą się przy profesjonalnym sprzęcie nagłaśniającym. Miesiąc później na scenie pojawi się nowe oświetlenie. Zmieni się też elewacja tylnej części budynku, która jak mówi Robert Czechowski, dyrektor teatru przypomina obgryzione jabłko. W planach znalazły się termomodernizacja i nowe okna. W teatrze zrobi się cieplej, a to za sprawą wymiany instalacji centralnego ogrzewania w całym budynku. W budynku zostanie również zamontowana winda, przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Przyda się też do wożenia elementów scenografii. Do najtrudniejszych robót należy nadbudowa Sceny Kameralnej. W tej części powstanie garderoba dla aktorów, którzy dotychczas przebierali się w korytarzu. 

Za większość prac płaci Unia Europejska. Do wkładu własnego dorzucili się Urząd Marszałkowski, któremu podlega placówka i zielonogórski magistrat. Razem przekazano prawie 2 mln zł. Środki unijne to blisko 4 mln zł. Jeśli teatr wywiąże się z prac w terminie i do 17 grudnia wykona zapowiadane remonty, będzie mógł się ubiegać o kolejne dofinansowania. 

Następnie prace miałyby objąć m.in. wystrój sali głównej i foyer. Dyrektor teatru chciałby, aby wnętrza pomieszczeń nawiązywały do projektu Oskara Kaufmana, autora gmachu teatru. W planach ma także budowę wielofunkcyjnego budynku, przeznaczonego np. na scenę letnią, magazyny czy pokoje dla aktorów. 

- To olbrzymi sukces. Bez względu na to, kto tu będzie dyrektorował, zmiany pozostaną na lata - cieszy się Czechowski. Wiadomo jednak, że to on przez kolejne trzy lata nie musi się martwić o swoją przyszłość w Zielonej Górze. Marszałek anulował zapowiadany konkurs na zajmowane przez niego stanowisko. Oznacza to, że Czechowski będzie szefował zielonogórskiej scenie pięć lat, zgodnie z założeniami konkursu, który wygrał przed dwoma laty. 

Kilka dni temu media obiegł anonimowy list. "Zespół Lubuskiego Teatru", bo tak podpisał się jego autor zarzucał dyrektorowi m.in. niedotrzymywanie umów repertuarowych i zatrudnianie po znajomości. - Nawet tego nie przeczytałem. I nie zamierzam. Zerknąłem tylko na pierwsze zdanie i zapoznałem się z ostatnim, czyli podpisem. Nie mam wątpliwości: takie donosy powinny natychmiast lądować na śmietniku - komentuje Czechowski.Paulina Nodzyńska
Gazeta Wyborcza Zielona Góra
21 lipca 2009