Teatr Jaracza w drodze

Już 19 maja 2018 r., o godz. 17:00, na Scenie Kameralnej Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, w ramach 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej, widzowie zobaczą spektakl pod tytułem: "Z miłościI" P. Turriniego, w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.


Jury festiwalu, wyłoni najlepszych spośród blisko setki aktorów, których będzie można zobaczyć w 11 spektaklach konkursowych z całego kraju. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć łącznie ponad 24 godziny teatru. Natomiast 21 maja, wyjątkowe wydarzenie - monodram Kamili Sammler "Cień" na podstawie "Cienie. Eurydyka mówi" Elfriede Jelinek, gościnnie, w warszawskim Teatrze Ateneum! Na spektakl zaprasza również Agencja Dramatu ADiT. Współorganizatorem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury.

"Z miłości" to niezwykle sugestywny obraz teraźniejszości. To zbiorowy portret ludzi zdesperowanych, poddanych presji brutalnej rzeczywistości, którą sami współtworzą, nie bacząc na katastrofalne skutki, rykoszetem bijące w nich samych. Oparta na faktach kryminalna historia mordercy własnej rodziny, wokół której ogniskuje się akcja, zawiera szereg wątków pobocznych. Ich uczestnikami są zwykli, tzw. normalni ludzie, jakich co dzień mijamy na ulicy, spotykamy w miejscu pracy, szkole, w sklepie, w kawiarni. Gdyby się przyjrzeć dokładniej, każdy z nich mógłby stać się bohaterem osobnego dramatu. Bezrobotna matka, emerytowana wdowa, bezdomny, zagrożona młodszą konkurencją prostytutka, żądny sensacji fotograf, młoda para szukająca rozgłosu w internecie... W planie metafizycznym pojawia się również Dobry Bóg, sprawca „cudu" stworzenia świata. Lekceważony, ośmieszony, sprofanowany. Bezradny wobec zła, które dzieje się wokół, bezbronny wobec codziennych katastrof i najcięższych grzechów popełnianych „z miłości".

Spektakl tylko dla widzów dorosłych. 
Przedstawienie z elementami pirotechnicznymi - strzały z broni palnej. 

"Cień", czyli monodram Kamili Sammler jest opowieścią o przejściu. Aktorka odważa się na rozmowę o granicach wraz z Elfriede Jelinek wyznacza je i komentuje. Kamila Sammler na naszych oczach przekracza granicę pomiędzy światłem i ciemnością, pomiędzy teraźniejszością i przeszłością, kobietą i mężczyzną, żywym i martwym. W tej metaforycznej podróży pełno jest bólu i nadziei ale również odpowiedzialności i determinacji. W tej podróży Kamila Sammler nie jest sama towarzyszą jej dźwięki i obrazy, głosy i cienie otaczają ją fotografie zdjęcia, które dla Kamili Sammler są ważnym partnerem jej artystycznego życia, fotografie cieni – właśnie. 

Monodram Kamili Sammler to intymna opowieść opowiedziana dla nas i w naszym imieniu. Spektakl przygotowany w ramach projektu NIE CZEKAMY – GRAMY, który ma na celu wzmocnić indywidualne działania aktorów, wynikające z ich zainteresowań i poszukiwań twórczych.(-) (-)
Materiał Teatru
18 maja 2018
Spektakle
Z miłości Cień