Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza do dołączenia do protestu

24. lutego 2023 r. – w rok od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę – Teatr Polski w Bydgoszczy planuje drugi pokaz szkicu scenicznego „Ja, wojna i plastikowy granat", który powstał na podstawie tekstu ukraińskiej dramatopisarki – Niny Zakhozhenko w ramach II. edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy.

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza do dołączenia do protestu bydgoskiego środowiska artystycznego przeciwko łamaniu fundamentalnych praw człowieka i udziału w wydarzeniu pn. "Wojna trwa", które odbędzie się 24 lutego 2023 roku w auli VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy o godz. 19.00. Jego punktem centralnym będzie poruszający pokaz szkicu scenicznego "Ja, wojna i plastikowy granat" w reżyserii Magdy Szpecht, do którego tekst napisała pochodząca z Kijowa dramatopisarka - Nina Zakhozhenko. Dramat znalazł się wśród 5 finałowych tekstów ubiegłorocznej, II. edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy.

"Ja, wojna i plastikowy granat" to zbiór 7 krótkich opowiadań pokazujących życie i śmierć ukraińskich cywilów w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji. Opowiadają o krwawej zbiorowej traumie i nowej rzeczywistości, jaką zbudowała, prezentując jednocześnie nowe strategie przetrwania, nowe role płciowe, analogie historyczne i wewnętrzne kryjówki. To opowieści o wielkiej wojnie i małym człowieku, który odnajduje w sobie znacznie więcej siły i odwagi, niż się spodziewał.

Po pokazie szkicu scenicznego, odbędzie się debata podejmująca problematykę dotyczącą postaw i strategii artystycznych wobec wojny, w której wezmą udział twórcy oraz twórczynie szkicu, a także pochodząca z Kijowa reżyserka, aktorka, performerka, aktywistka LGBT+ i czynna żołnierka - Antonina Romanowa oraz jej partner - Oleksandr Zhuhan - aktor, reżyser i wykładowca dramatu, a obecnie również czynny żołnierz ukraińskiej armii. Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Kasia - polska filozofka, wykładowczyni akademicka, dziennikarka radiowo-telewizyjna, związana m.in. z audycją TVN24 "Szkło kontaktowe", stała publicystka "Kultury Liberalnej", członkini zespołu redakcyjnego "Przeglądu Filozoficzno-Literackiego oraz Team Europe, a od 2021 roku - członkini kapituły konkursu Literacka Podróż Hestii.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie finał aukcji charytatywnej „Wojna trwa – Aukcja charytatywna na rzecz Ukrainy", która rozpocznie się 13 lutego od godz. 12.00 na platformie Onebid (https://onebid.pl/pl/auction/-/4625). Organizatorem aukcji jest Sopocki Dom Aukcyjny oraz Bydgoskie Centrum Sztuki. Na licytację przekazane zostały szkice ukraińskiej artystki Justyny Mohytycz, wykonane w trakcie pokazów spektaklu "Życie na wypadek wojny" Leny Laguszonkowej w reżyserii Uli Kijak, obrazy wykonane przez zespół aktorski Teatru Polskiego w Bydgoszczy podczas pokazu szkicu "Pięć pieśni Polesia" ukraińskiej dramatopisarki Ludy Tymoshenko w reżyserii Jakuba Skrzywanka oraz grafika „Wojna trwa" autorstwa polskiej artystki wizualnej i graficzki – Alicji Białej. Cały dochód z aukcji przeznaczony zostanie na wsparcie działalności kijowskiej piekarni "Good Bread" zaopatrującej w chleb i podstawową żywność walczących na froncie po stronie ukraińskiej: żołnierzy i żołnierki, a także osoby dotknięte skutkami wojny. Piekarnia "Good Bread" to projekt społeczny, aktywizujący dzisiaj ponad 70 osób m.in. z niepełnosprawnością umysłową, trisomią 21 oraz w spektrum, który od 24 lutego 2022 roku, jednocześnie wspiera policję, pacjentów szpitalnych, osoby starsze, rodziny z dziećmi, środowiska osób w ubóstwie i kryzysie ekonomicznym lub bezdomności - wszystkich, którzy pozostali w Ukrainie oraz tych walczących po stronie Ukrainy o należną jej wolność i pokój.

Podczas wydarzenia fundacja Emic, zajmująca się wsparciem uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, będzie prowadziła zbiórkę. Zebrane do puszek pieniądze posłużą na zakup leków dla osób starszych oraz tłumaczenia dokumentów medycznych Ukrainek i Ukraińców.

Miejsce:
VI Liceum Ogólnokształcące im. J. J. Śniadeckich, ul. Staszica 4

Data i godzina:
24.02.2023 r., godz. 19.00

Harmonogram wydarzenia:
g. 19.00 – pokaz szkicu scenicznego
g. 20.00 – debata z udziałem zaproszonych gości
po debacie – finał aukcji charytatywnej

Partnerzy wydarzenia:
Teatr Polski w Bydgoszczy, Sopocki Dom Aukcyjny w Bydgoszczy, Fundacja Emic, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy,

Patroni medialni:
Radio PiK, Teraz Teatr, Bydgoski Informator Kulturalny, Teatr dla Wszystkich, e-Teatr, teatralny.pl, Express Bydgoski, Gazeta Pomorska, naszemiasto.pl

Patroni:
Kujawsko-Pomorski Dom Ukraiński

Wojna trwa - Aukcja charytatywna na rzecz Ukrainy:
https://onebid.pl/pl/auction/-/4625Adrianna Szymczak
Teatr Polski w Bydgoszczy
24 lutego 2023