Teatr Syrena: Roztańczony kot w butach

Aktor i reżyser Jacek Bończyk tym razem wziął na warsztat baśń Charlesa Perraulta. Efekt? Znakomity. Spektakl można śmiało nazwać musicalem dla całej rodziny.

Przedstawienie jest opowieścią o przyjaźni i marzeniach, ale żeby nie zabrzmiało to sztampowo, również o niewyparzonym języku tytułowego Kota i jego zdolności do kreowania rzeczywistości, zanim ta się wydarzy. Jego śmiałość, urocza pyszałkowatość i spryt mają w sobie wiele wdzięku i chociaż nie są to jednoznacznie pozytywne cechy, okazują się bardzo przydatne.

Głównym bohaterem libretta jest młynarczyk (Maciej Radel), najmłodszy z trzech synów młynarza, który dostaje w spadku po ojcu jedynie kota (w tej roli doskonały Przemysław Glapliński). Młodzieniec szybko zaprzyjaźnia się ze zwierzęciem, które nie dość, że potrafi mówić, to jeszcze uwielbia się przechwalać. Razem wędrują przez świat pełen przygód, muzyki i tańca. Po drodze spotykają Sowę, która uczy młodzieńca angielskiego, Srokę - nauczycielkę niemieckiego, sympatycznego niedźwiadka, rude, roztańczone wiewiórki z puszystymi kitami i trenera z czarnym wąsem i muskułami, dzięki któremu młynarczyk nabiera siły, sprawności i pewności siebie.

Wszystkie te barwne postacie uczą głównego bohatera przyjaźni, pracowitości i wiary we własne siły. Nauka nie pójdzie w las, bowiem młodzieniec marzy o pewnej ślicznej księżniczce, ale zanim to nastąpi, jego nieco przemądrzały Kot będzie musiał się zmierzyć ze złym Czarodziejem.

Przedstawienie nie zmienia morału XVII-wiecznej baśni, a jedynie ją uwspółcześnia i wzbogaca o wątki edukacyjne. Oglądając spektakl dowiemy się, dlaczego warto dbać o las, mieć przyjaciół, chodzić do szkoły i dla kogo warto się uczyć. Wspaniała scenografia, świetna charakteryzacja, wpadająca w ucho muzyka, barwne postacie drugoplanowe i pełen energii narrator, który ma tak doskonały kontakt z dziećmi, że już po pierwszych trzech minutach przedstawienia cała sala śpiewa i klaszcze w rytm piosenki o bajkach!Katarzyna Sołtan
www.artbiznes.pl
15 marca 2013
Spektakle
Kot w butach