To nie opowieść o triumfie, sławie i bogactwie

Jesteśmy na półmetku prób do pierwszej wiosennej premiery - „Salta w tył" na podstawie „Bajki o Rašce i innych reportaży sportowych" Oty Pavla. Reżyseruje Maćko Prusak, za adaptację odpowiedzialna jest Marta Giergielewicz, a za scenografię – Andrzej Witkowski.

W spektaklu, podobnie jak w książce Pavla, pojawią się postaci czeskich sportowców z czasów komunizmu – skoczka - Jiriego Raški, sprintera - Emila Zatopka, kolarzy – Jana Kubra i Jana Veselego, oszczepistki – Dany Zatopkovej. Ale spektakl „Salto w tył" to nie opowieść o triumfie, sławie i bogactwie, które dziś głównie kojarzą się z postaciami znanych sportowców.

To nie opowieść o półbogach, oderwanych od rzeczywistości. To historia o sile charakteru, ludzkiej niezłomności i wielkiej pasji, jaką był dla tych ludzi sport. Trudno dziś wyobrazić sobie, by mistrzowie olimpijscy na co dzień pracowali w fabrykach lub klepali biedę, a jeszcze niedawno jedynymi nagrodami, jakie otrzymywali za udział w olimpiadzie były: kajak lub wczasy. Co było zatem ważne? Chwała, którą przynoszą narodowi. Jaką cenę przyszło im za to zapłacić? Czy w życiu też stali na podium? Jak potoczyły się losy idoli tamtych czasów?

Zapraszamy już 21 kwietnia na Dużą Scenę Teatru Ludowego. Przekonacie się, że można poczuć się w teatrze jak na stadionie i kibicować aktorom tak samo entuzjastycznie, jak reprezentacji Polski podczas mistrzostw świata. Nie zabraknie czeskiego humoru, szlagierów muzycznych śpiewanych po czesku i zapierających dech układów choreograficznych.

18 kwietnia zapraszamy na konferencję prasową połączoną z próba medialną – godz. 13:30, Duża Scena, Teatr Ludowy (os. Teatralne 34).
„Salto w tył"
Na podstawie „Bajki o Rašce i innych reportaży sportowych" Oty Pavla.
Reżyseria: Maćko Prusak
Adaptacja: Marta Giergielewicz
Scenografia: Andrzej Witkowski
Opracowanie muzyczne: Maćko Prusak
Asystent reżysera: Piotr Piecha
Obsada:
Patrycja Durska, Weronika Kowalska, Beata Schimscheiner, Cezary Kołacz, Paweł Kumięga, Wojciech Lato, Maciej Namysło, Piotr Piecha, Karol Polak, Kajetan WolniewiczMagda Węgrzyn
Materiał Teatru Ludowego
29 marca 2018
Portrety
Maćko Prusak