Wojna okiem włoskiego prozaika

22 marca na Scenie Gadzickiego w Teatrze im. Modrzejewskiej odbędzie się premiera spektaklu "Iliada. Wojna" w reż. Łukasza Kosa, wg tekstu Alessandra Baricco "Homer, Iliada", opowiadającego o uwikłaniu człowieka w wojnę.

Epickie arcydzieło Homera, stojące u początków literatury światowej, nie jest dziś łatwą lekturą dla niespecjalisty, do czego przyczynia się specyficzna forma, archaiczne słownictwo, realia dalekiego i egzotycznego już dla nas świata. Nic dziwnego, że poza klasycznymi przekładami próbuje się ten tekst przerabiać. Jednej z takich przeróbek dokonał w 2004 roku współczesny włoski prozaik Alessandro Baricco.

"Iliada" Homera w jego ujęciu straciła dwie trzecie objętości. Baricco zrezygnował z powtórzeń, wyrzucił z opowieści cały świat bogów, uporządkował wątki, spuentował historię nieobecnym w eposie upadkiem Troi. Dzięki temu wreszcie w pełni zaistnieli tam ludzcy bohaterowie, a przede wszystkim wyraźniej mogło ukazać to, co łączy starożytnych z nami, ludźmi XXI wieku - uwikłanie człowieka w wojnę, jedno z największych nieszczęść, jakie na siebie sprowadzamy własnymi rękami.(-)
Materiał Teatru
21 marca 2015
Spektakle
Iliada. Wojna