Zwyczajność PRL-u

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy przenosi nas w odległą przeszłość PRL-u.

Akcja spektaklu rozgrywa się w domu luterańskiej rodziny. Częstym gościem jest tam Pan Trąba (doskonała rola Zbigniewa Walerysia), który chce zrobić coś dobrego dla ludzkości. Co to mogłoby być? A może ... zabić jakiegoś dyktatora? Kogo tu wybrać? Towarzysz Mao ... za daleko. A więc kogo? Kto jest bliżej? Jest ktoś taki, to Władysław Gomułka. Pozostaje tylko zaplanować szczegóły. Najlepiej zaangażować cała rodzinę w to przedsięwzięcie.

Spektakl w ciekawy sposób przedstawia zwykłe życie w minionym ustroju. Ukazana jest społeczność luterańska, która jest jest na uboczu wielkiej polityki

Na uwagę zasługuje bardzo dobra gra Gabrieli Fabian w roli Matki. Jest to postać, która w tych trudnych czasach tworzy w domu atmosferę pełną spokoju i ciepła. Również Mateusz Krzyk w interesujący sposób wciela się w rolę Jeżyka wprowadzając dużo humoru i groteski.

Scenografia spektaklu jest bardzo bogata. Na scenie znajdują się różne przedmioty codziennego użytku w tym również gazety. Niepowtarzalny nastrój tworzy oświetlenie. Przepiękne wrażenie sprawia światło padające przez szyby z tyłu sceny.

Ten spektakl na pewno warto zobaczyć. Porusza wiele ciekawych wątków społecznych, politycznych jak również zwyczajnych, codziennych. Największym atutem przestawienia jest jego atmosfera, dzięki której możemy przenieść się w tamte czasy.Adrian Walkus
Dziennik Teatralny Wrocław
13 marca 2015
Spektakle
Zabijanie Gomułki