Alicja Krawczyk

Aktorka teatralna i filmowa.
Również Alicja Krawczykówna.
Urodziła się 19 sierpnia 1938 r. w Łodzi.
W 1955 r. wstąpiła na Wydział aktorski PWSTiF w Łodzi, którą ukończyła w 1959 r.
Jeszcze jako studentka zadebiutowała rolą Isi w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi w reżyserii Stefani Domańskiej (premiera 12 kwietnia 1958). W czasie studiów wystąpiła jeszcze w spektaklach „Książę i żebrak” Marka Twaina w reżyserii Stanisława Cegielskiego, „Odludki i poeta” Aleksandra Fredry w reżyserii Jadwigi Chojnackiej oraz w przedstawieniu „Wojnie i Pokoju” Lwa Tołstoja w reżyserii Jerzego Waldena i Karola Borowskiego również w Teatrze S. Jaracza.
Od 1959 r. była aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Ze scenami tego teatru łączy całą swoją dotychczasową karierę artystyczną. Grała czołowe role w „Ładnej historii” Caiaveta , w „Moralności Pani Dulskiej” G. Zapolskiej, w „Wiernej rzece” Stefana Żeromskiego. Następne sztuki to: „Pierwszy Dzień Wolności”, „Krakowiacy i Górale”, „Czarownice z Salem”, przedstawienia dla dzieci: „Ania z Zielonego Wzgórza”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „W pustyni i w puszczy”. Na scenie Teatru 7.15 przez 26 lat grała w prawie 30 premierach. Najbardziej znaczące to: „Parady”, „Szkoda wąsów”, „Lord z walizki”, „Poskromienie złośnicy”, „Taka noc nie powtórzy się więcej”, „Jadzia Wdowa”,” Łeztern”, „Po górach, po chmurach”, „Trędowata”, „Ciotka Karola”, „Klub Kawalerów”, „Jednak Kabaret”, „Pchła w uchu” i wiele innych.
Brała udział w programach Polskiego Radia: Wesoły Autobus i Program z dywanikiem. Wyjeżdżała dwukrotnie na turnée do USA z Wesołym Autobusem i z „Trędowatą”. Odznaczona Honorową Odznaką Miasta Łodzi i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Obecnie bierze udział w projekcie Wydobyć z niepamięci - Teatr 7.15.

rk
Źródła: art.intv, e-teatr

Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia