Adam Wojtyszko

Reżyser teatralny, telewizyjny, filmowy, scenarzysta.
Laureat Nagrody Don Kichot 2013 za debiut reżyserski w Teatrze Polskiego Radia Adam Wojtyszko – urodzony w 1981 r. w Warszawie.
Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie (2004). Współpracował m.in. z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem na Woli i Teatrem Rampa. Laureat nagrody za oryginalny polski tekst dramatyczny (wspólnie z Maciejem Wojtyszko) na X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2010” – za utwór „Powidoki”, wyróżniony za sztukę „Historia pewnego przedmiotu” (napisaną wspólnie z Anetą Wróbel -Wojtyszko) na XXI Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu w 2010 r.
Wyreżyserował kilka spektakli teatralnych, m.in. musical „Nie ma solidarności bez miłości” wg scenariusza Andrzeja Ozgi, z muzyką Krzesimira Dębskiego (2012), „Matka brata mojego syna” Juliusza Machulskiego (2010), „Wyzwolenie – próby” wg Stanisława Wyspiańskiego (2007). Był asystentem reżysera przy realizacji spektakli: „Król Lear” w reż. Andrieja Konczałowskiego (2006), „Brat naszego Boga” w reż. Pawła Aignera (2006); razem z Anetą Wróbel-Wojtyszko współpracował przy scenariuszu do musicalu „Polita” w reż. Janusza Józefowicza (2012). Pisał też scenariusze filmowe i telewizyjne m.in. „Kacperiada” (2012), „Święty interes” (2010) oraz do seriali: „Pensjonat pod Różą”, „Na Wspólnej”, „Daleko od noszy”. Razem z Maciejem Wojtyszko przygotował nagrodzony na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie w 2010 r. spektakl telewizyjny „Powidoki”. Premiera telewizyjna odbyła się 28 lutego 2011 r. Był reżyserem filmów i seriali telewizyjnych: „Święty interes”, „Ludzie Chudego”, „Tancerze” i „Doręczyciel”. Wystąpił w kilku filmach, m.in. w serialu „Dom” w reż. Jana i Marcina Łomnickich. W Teatrze Polskiego Radia jako reżyser zadebiutował w styczniu 2013 r. słuchowiskiem „Dwudram” (również autor scenariusza, wspólnie z Anetą Wróbel-Wojtyszko). W radiu zrealizował również: „Trzej panowie jadą autem” Marka Kochana, „Czary mary. Spółka z o.o.” Rubi Birden (również adaptacja), „Ostatnia rata” Krzysztofa Bizio oraz słuchowiska dla dzieci – „Niewiarygodne przygody Altusa Grajka” – słuchowisko muzyczne Nataszy Kielak i Rycha Dziewulskiego oraz słuchowisko według scenariusza Krystyny Chołoniewskiej „Kasia i smoki”.
Nagrodę Don Kichot 2013 przyniósł mu „Dwudram”.

Magdalena Buczek
Polskie Radio

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia