Andrzej Piszczatowski

Aktor i reżyser radiowy.
Urodził się 22 października 1945 r. w Gdańsku.
W 1968 r. ukończył studia na warszawskiej PWST. W latach 1968-1974 występował w Teatrze Wybrzeże. Był jednym z twórców podziemnego Teatru Domowego, który w 1982 roku założył wraz z Ewą Dałkowską, Emilianem Kamińskim i Maciejem Szarym.
Został laureatem m.in. nagród Grand Prix na Festiwalach Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie - w 2005 r. za adaptację i reżyserię spektaklu "Saksofon basowy", a w 2008 za słuchowisko "Stare wiedźmy" autorstwa Krystyny Kofty.
Andrzej Piszczatowski wystąpił w kilkudziesięciu filmach polskich i zagranicznych. Podkładał głos w kilkunastu filmach, grał w serialach telewizyjnych oraz w spektaklach Teatru Telewizji przygotowanych pod kierunkiem między innymi Laco Adamika, Ryszarda Majora, Zygmunta Huebnera i Tomasza Zygadły.
Za działalność opozycyjną w stanie wojennym Andrzej Piszczatowski otrzymał w 2006 roku srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Rok później jako "cichy bohater stanu wojennego" został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 18 kwietnia 2011 r. w wieku 66 lat.

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...