Aniela Bogusławska

Aktorka, poetka, pisarka i dramatopisarka.
Właściwie Aniela Dąbrowska.
Urodziła się 24 sierpnia 1874 w Warszawie, zmarła 19 września 1931 w Warszawie.
Uczyła się w Klasie Dykcji i Deklamacji przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Uczennica Józefa Kotarbińskiego. W wieku 17 lat, w roku 1891 występowała na koncertach odbywających się w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym.
Zadebiutowała we lwowskim teatrze. 29 lutego 1892 roku zagrała Eklogę w „Tancerce” K. Kaszewskiego (mógł to być debiut). Przeniosła się do Warszawy, gdzie została zaangażowana w Warszawskich Teatrach Rządowych. Po raz pierwszy wystąpiła 17 czerwca 1983 w roli Amelii w „Mazepie”. Następnie do roku 1924 pracowała w Teatrze Rozmaitości. W tym samym roku weszła w skład zespołu Teatru Narodowego, gdzie początkowo powierzano jej główne role w spektaklach dramatyczno-lirycznych: Amelii w „Zbójcach”, Ofelii w „Hamlecie”, Pazia w „Marii Stuart” (Juliusz Słowacki), Mańki w „Panu Damazym”, Gabrieli w „Rozbitkach” czy Heleny w „Panu Jowialskim”. W późniejszym okresie z powodzeniem grała role charakterystyczne w komediach i dramatach m. in. Dobrójska - „Śluby panieńskie”, Bobinè - „Przyjaciele”, Anna Kennedy – „Maria Stuart” (Friedrich Schiller) i Matka - „Balladyna”.
W roku 1916 została sekretarzem Zrzeszenia Artystów Teatru Rozmaitości.
Tworzyła poezje i sztuki dramatyczne. Zajmowała się także działalnością publicystyczną. Publikowała m. in. w ‘Gazecie Lwowskiej”.
Prawnuczka Wojciecha Bogusławskiego, dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie. Od 16 kwietnia 1904 żona aktora Antoniego Bednarczyka.
1 lutego 1925 roku w lokalu ZASP obchodziła jubileusz 30-lecia pracy aktorskiej.

Opracował Ryszard Klimczak
Źródła: Słownik biograficzny teatru polskiego

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia