Anna Sobolewska

Aktorka teatralna, telewizyjna, estradowa, piosenkarka.
Urodziła 13 stycznia 1927 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Zmarła 18 października 2020.
Ukończyła PWST im. Ludwika Solskiego i rozpoczęła karierę aktorską w Poznaniu.
Zadebiutowała 10 lutego 1951 rolą gimnazjalistki w spektaklu „Lubow Jarowaja" w reż. Tadeusza Muskata w Teatrze Polskim w Poznaniu. W Poznaniu zagrała w sumie w sześciu sztukach, po czym rozpoczęła współpracę z innymi polskimi teatrami. Występowała m.in. Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Teatrze Muzycznym w Gdańsku oraz Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.
Zagrała również w licznych sztukach satyrycznych i farsach w latach 1953-56 w Teatrze Satyryków w Poznaniu, Teatrze Satyryków w Krakowie i Teatrze Satyry w Katowicach, a następnie była członkinią grup kabaretowych: Kabaretu Literackiego „Smok" w Krakowie, Kabaretu Jazzowego „Hot" w Katowicach i Kabaretu „Barometr" w kinie „Praha" w Warszawie.
Na ekranie Sobolewską widzowie mogli oglądać w serialu telewizyjnym „Crimen" (1988) oraz w spektaklu telewizyjnym „Krewniaki" (1982). Czynnie występowała na scenie do początku lat 90.
W 1991 roku napisała wspomnienia o swoim ojcu. W latach 1953–1966 była żoną Józefa Wiszniowskiego, inspicjenta i organizatora teatralnego. Nie miała dzieci. Zmarła w wieku 93 lat.

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia