Bruno Schulz

Pisarz, tłumacz, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki.
Urodził się 12 lipca 1892 w Drohobyczu koło Lwowa. Zmarł 19 listopada 1942 w Drohobyczu.
Proza Schulza jest zjawiskiem oryginalnym w światowej literaturze, a jego specyfika sprawia niemałe trudności w przełożeniu na język innych dziedzin sztuki. Opiera się na narracji, dialog pojawia się w niej sporadycznie. Pełna jest metafor, opisuje świat materialny jako migotliwy, zmienny. Dlatego niektórzy badacze, m.in. Jerzy Ficowski, uważają, że przełożenie tej literatury na język filmu czy teatru jest niemożliwe.
Wśród dziesiątek polskich realizacji scenicznych są m.in. „Sanatorium pod Klepsydrą" Studia Pantomimy przy Politechnice Szczecińskiej z 1971 r., „Sklepy cynamonowe" w reżyserii Ryszarda Majora z 1976 r. i „Republika marzeń" w reżyserii Rudolfa Zioły z 1987 r., „Sanatorium pod Klepsydrą" w reżyserii Jana Peszka, z udziałem Marii i Błażeja Peszków (1994), a także „Ostatnia ucieczka" w reżyserii Aleksandra Maksymiaka, spektakl zrealizowany we Wrocławskim Teatrze Lalek w 2004 r. W swych autorskich przedstawieniach, głównie w „Umarłej klasie" z 1975 roku, do Schulza nawiązywał Tadeusz Kantor. Schulz inspiruje artystów teatralnych na całym świecie – ciągle powstają nowe przedstawienia.
Jest wiele wersji jego śmierci i pochówku. Jedna z nich mówi, że został pochowany przez swojego przyjaciela pisarza Izydora Friemana na, dziś już nieistniejącym, cmentarzu żydowskim w Drohobyczu.

Książka tygodnia

Czescy ekspresjoniści
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jindřich Chalupecký

Trailer tygodnia