Gabriela Zapolska

Powieściopisarka, dramatopisarka i aktorka.
Znana przede wszystkim z wielokrotnie adaptowanego na potrzeby kina i teatru utworu „Moralność pani Dulskiej”. Zapolska pisała główne powieści, opowiadania i utwory sceniczne, takie jak „O czym się nawet myśleć nie chce”, „O czym się nie mówi”, „Żabusia” oraz „Sezonowa miłość”.
Gabriela Zapolska urodziła się jako Maria Gabriela Janowska, z domu Korwin-Piotrowska, 30 marca 1857 roku w Podhajcach w regionie wołyńskim na Ukrainie. Jako dziecko kształciła się w domu, a ostatnie lata edukacji spędziła we Lwowie.
W 1876 roku wyszła za mąż za porucznika Gwardii carskiej Konstantego Śnieżko-Błockiego, lecz małżeństwo trwało zaledwie kilka lat – Gabriela Zapolska porzuciła swoje dotychczasowe życie i zerwała kontakty rodzinne na rzecz kariery aktorskiej.
Gabriela Zapolska debiutowała literacko na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku – na początku pisała nowele i opowiadania, które ukazały się w zbiorze „Akwarele” w 1885 roku.
Gabriela Zapolska zmarła 21 grudnia 1921 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.
Została zapamiętana jako wolna kobieta, świetna dramatopisarka, uwodzicielka i ikona feminizmu, który za życia potrafiła ostro krytykować.

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia