Halina Wyrodek

Aktorka, piosenkarka, gwiazda kabaretu „Piwnica pod Baranami”.
Halina Wyrodek-Dziędziel
Urodzona 4 kwietnia 1946 w Olkuszu, zmarła 12 sierpnia 2008 w Krakowie.
W 1969 ukończyła z wyróżnieniem krakowską PWST. Po raz pierwszy wystąpiła w „Piwnicy” w 1974 w spektaklu z okazji jubileuszu urodzin J. I. Kraszewskiego. Szybko stała się ważną osobowością w kabarecie, występując w wielu przedstawieniach. Wykonywała utwory do słów m.in. Baczyńskiego, Witkacego, Szekspira, Leśmiana i Poświatowskiej. Jej najbardziej znaną „piwniczną” piosenką jest kompozycja Zygmunta Koniecznego do słów Tadeusza Śliwiaka „Ta nasza młodość”. Utwór ten w jej wykonaniu stał się żelaznym punktem repertuaru „Piwnicy pod Baranami” i jednym z hymnów kabaretu.
W latach 1969-91 występowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, a od 1992 była aktorką Teatru STU. W 2000 w Szczecinie na XXXV Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form dostała nagrodę za rolę Erny w przedstawieniu Prezydentki Wernera Schwaba w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, prezentowanym przez Teatr STU. Zagrała wiele ról w Teatrze TV oraz filmach fabularnych i telewizyjnych.
Nagrała jedną płytę, pt. Ta nasza młodość, wydaną w 1997 (Art-CD) i wznowioną pięć lat później (Polskie Radio, seria: „Artyści Piwnicy pod Baranami”). Znalazły się na niej najbardziej znane piosenki z repertuaru artystki, m.in.: Ta nasza młodość, Jaka szkoda, Zabij ten lęk, Sonet, Panieneczki i Szał.
Była żoną aktora Mariana Dziędziela.
Zmarła po długotrwałej chorobie nowotworowej, 12 sierpnia 2008 rano, w krakowskim szpitalu im. G. Narutowicza. 18 sierpnia została pochowana na cmentarzu w Olkuszu w rodzinnym grobie, obok matki i ojca.

rk
Źródło: Wikipedia

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia