Helena Makowska

Aktorka teatralna i filmowa, śpiewaczka.
Urodziła się 2 marca 1893 w Krzywym Rogu (Ukraina), Zmarła 22 sierpnia 1964 w Rzymie.
Helena Makowska, z Woyniewiczów. Była córką inż. Wojciecha Woyniewicza. Wychowywała się na Ukrainie. Bardzo młodo wyszła za mąż za prawnika Juliana (lub Wacława) Makowskiego, wkrótce jednak rozwiodła się, zachowując jego nazwisko. Podobno jeszcze przed wyjazdem za granicę debiutowała w Teatrze Letnim w Warszawie.
Ok. 1910 wyjechała do Włoch, gdzie początkowo uczyła się śpiewu, a następnie dzięki urodzie i talentowi aktorskiemu zdobyła sławę jako gwiazda włoskiego filmu okresu niemego. Pierwszym filmem włoskim, w którym grała, był "Romanticismo" (1915); potem występowała m.in. w "Hamlecie", "Il fauno", Il fiacre nr 13". W 1923-25 grała w filmach niemieckich. Następnie wróciła do kraju i występowała w polskich filmach: "Kiedy kobieta zdradza męża" (1924), "Czerwony błazen" (1926), "Kochanka Szamoty" (1927).
W 1928 występowała w teatrze Znicz w Warszawie. Jak wspominał Ludwik Sempoliński, "obdarzona wielką urodą i zdolnościami aktorskimi", "posiadała jeszcze doskonały głos", toteż 23 marca 1932 śpiewała w Teatrze Wielkim w Warszawie partię Micaeli ("Carmen"). Z kolei występowała w warszawskich teatrach operetkowych i rewiowych: 8:30 (1933, 1934), Teatr Wielka Rewia (1934), Teatr na Kredytowej (1935), Teatr 8:15 (1938), m.in. w rolach: Fedory ("Księżna Fedora"), Cavalini ("Kobieta, która wie, czego chce"), Mabel ("Jacht miłości").
Po wybuchu II wojny światowej została aresztowana w Warszawie przez Niemców jako obywatelka brytyjska i przebywała w obozie dla internowanych. Po zwolnieniu wyjechała do Anglii, gdzie występowała w Czołówce Teatralnej Wojska Polskiego.
Po kilku latach wyjechała na stałe do Włoch. Grała tam epizody w wielu włoskich filmach oraz większą rolę w filmie "Walizka snów" (1954).

Opracował Ryszard Klimczak
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia