Igor Przegrodzki

Aktor filmowy, teatralny, radiowy i telewizyjny, reżyser teatralny, pedagog.
Urodził się 15 kwietnia 1926 w Landwarowie. Zmarł 27 lipca 2009 w Konstancinie-Jeziornie.
Zawodu aktora uczył się w czasach okupacji w tajnym Studium Teatralnym w Wilnie. Jego debiut teatralny w roli Freda w Pigmalionie George'a Bernarda Shawa miał miejsce w marcu 1945 na scenie Teatru na Pohulance.
Ostatnie lata życia spędził jako aktor warszawskiego Teatru Narodowego. Jednak przez większość kariery związany był z wrocławskim Teatrem Polskim, gdzie stworzył dziesiątki słynnych ról: m.in. starego w Krzesłach Ionesco, starego aktora w Garderobianym Harwooda i króla-ojca w Ślubie Gombrowicza. Stworzył dziesiątki kreacji w spektaklach Teatru Telewizji, w filmach i serialach oraz w Polskim Radiu. Poza tym Przegrodzki reżyserował w operze i operetce, uczył na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu, pełnił funkcję dziekana w PWST w Krakowie, przez pięć lat był dyrektorem Teatru Polskiego, był też wykładowcą w Studium Dramatycznym przy Teatrze. Grał w przedstawieniach wielu uznanych reżyserów: od Tadeusza Minca, przez Jerzego Grzegorzewskiego, po Pawła Miśkiewicza.
W 2006 roku wziął udział w wieczorze jubileuszowym w Teatrze Polskim, przygotowanym z okazji 60-lecia wrocławskiej sceny.
Jego ostatnią rolą teatralną był Jegoruszka w Iwanowie Antoniego Czechowa w reżyserii Jana Englerta (2008).
Msza pogrzebowa w jego intencji odbyła się 3 sierpnia 2009 w kościele Środowisk Twórczych w Warszawie. Pochowano go dzień później na Cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.
rk
Źródło: Wikipedia

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia