Iwona Chmielewska

Autorka i ilustratorka książek.
Urodziła się 5 lutego 1960 w Pabianicach.
Studiowała grafikę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i zaczęła ilustrować w 1990 r. Tworzy głównie autorskie książki picture book, których większość jest wydawana w Korei Południowej.
Jej pierwszymi publikacjami były książki z poezją dla dzieci. W Bolonii w roku 2000 Chmielewska spotkała się z agentem literackim Korei Południowej, Jiwone Lee. To spotkanie zaowocowało 14 książkami z obrazkami Chmielewskiej w Korei Południowej. Jedną z jej najbardziej popularnych książek w Korei Południowej jest „Thinking ABC” (2007).
„Blumkas Tagebuch” (2011) jest pierwszą książką Chmielewskiej, która ukazała się w języku niemieckim. To opowieść o życiu w warszawskim domu dziecka, pediatry i pedagoga polsko-żydowskiego pochodzenia, Janusza Korczaka zapisana w formie dziennika. Fabuła rozgrywa się w trakcie dwudziestolecia międzywojennego i w czasie wojny. Zaprezentowała tę książkę w marcu 2012 w ramach Lipsk Czyta, w lipcu 2012 podczas festiwalu Białe Kruki 2, a we wrześniu 2012 roku podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Literatury w Berlinie.
Jej prace były prezentowane na licznych wystawach, w tym w Bolonii, Bratysławie, Frankfurcie, Kopenhadze, Ljubljanie, Monachium, Rzymie, Seulu, Tokio i Warszawie.
Jest laureatką wielu nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie i ilustratorski Oskar, Bologna Ragazzi Award, w kategorii Non fiction przyznany w latach 2011 i 2013. W 2019 roku otrzymała kolejne wyróżnienie Bologna Ragazzi Award – New Horizons.
Mieszka i pracuje w Toruniu.

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...