Jan Prochyra

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy, dubbingowy, reżyser teatralny, dyrektor teatrów.
Urodził się 2 grudnia 1948 w Krakowie. Zmarł 20 maja 2015 r. w Warszawie.
Ukończył PWST w Krakowie w 1974 roku.
Zadebiutował na pierwszym roku szkoły aktorskiej, 4 marca 1968 rolą Kurio w spektaklu dyplomowym „Wieczór Trzech Króli” Williama Szekspira w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego.
Jako reżyser zadebiutował 23 lutego 1977, spektaklem Henryka Cyganika, „Poproście rzepa by się nie ...” w Teatrze Lalek "Pinokio" w Łodzi. W teatrze brał udział w ponad 60 spektaklach.
Jako pierwszy, 12 grudnia 1986, zrealizował we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, którego był wówczas dyrektorem, teatralny przebój - „Sztukmistrza z Lublina” Singera Isaaka Bashevisa w reżyserii Jana Szurmieja, do którego muzykę napisał Zygmunt Konieczny, a słowa Agnieszka Osiecka. W Teatrze Nowym w Zabrzu wyreżyserował jedną z ciekawszych swoich inscenizacji „Kubusia fatalistę i jego pana”.
Wystąpił w 39. spektaklach Teatru Telewizji m.in. u Macieja Wojtyszki, Krzysztofa Kieślowskiego, Ryszarda Bera, Olgi Lipińskiej, Barbary Borys-Damięckiej, Tomasza Zygadły, Izabeli Cywińskiej, Krzysztofa Zanussiego i wielu innych.
W warszawskim Teatrze Ateneum, przez wiele lat, dzielił garderobę z Janem Świderskim.
Z uwagi na uznany warsztat aktorski i szczególną barwę głosu był chętnie zatrudniany w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, gdzie zagrał około 70. spektakli u m. in. Waldemara Modestowicza, Janusza Kukuły, Jana Warenyci, Henryka Rozena, Marka Obertyna.
Dzieciom znany szczególnie jest jako Kłapouchy z Kubusia Puchatka i Baloo.

Laureat wyróżnienia II Festiwalu Polskich Filmów i Widowisk Telewizyjnych w Olsztynie za rolę tytułową widowisku „Obłomow” w roku 1974.

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia