Jan Prochyra

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy, dubbingowy, reżyser teatralny, dyrektor teatrów.
Urodził się 2 grudnia 1948 w Krakowie. Zmarł 20 maja 2015 r. w Warszawie.
Ukończył PWST w Krakowie w 1974 roku.
Zadebiutował na pierwszym roku szkoły aktorskiej, 4 marca 1968 rolą Kurio w spektaklu dyplomowym „Wieczór Trzech Króli” Williama Szekspira w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego.
Jako reżyser zadebiutował 23 lutego 1977, spektaklem Henryka Cyganika, „Poproście rzepa by się nie ...” w Teatrze Lalek "Pinokio" w Łodzi. W teatrze brał udział w ponad 60 spektaklach.
Jako pierwszy, 12 grudnia 1986, zrealizował we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, którego był wówczas dyrektorem, teatralny przebój - „Sztukmistrza z Lublina” Singera Isaaka Bashevisa w reżyserii Jana Szurmieja, do którego muzykę napisał Zygmunt Konieczny, a słowa Agnieszka Osiecka. W Teatrze Nowym w Zabrzu wyreżyserował jedną z ciekawszych swoich inscenizacji „Kubusia fatalistę i jego pana”.
Wystąpił w 39. spektaklach Teatru Telewizji m.in. u Macieja Wojtyszki, Krzysztofa Kieślowskiego, Ryszarda Bera, Olgi Lipińskiej, Barbary Borys-Damięckiej, Tomasza Zygadły, Izabeli Cywińskiej, Krzysztofa Zanussiego i wielu innych.
W warszawskim Teatrze Ateneum, przez wiele lat, dzielił garderobę z Janem Świderskim.
Z uwagi na uznany warsztat aktorski i szczególną barwę głosu był chętnie zatrudniany w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, gdzie zagrał około 70. spektakli u m. in. Waldemara Modestowicza, Janusza Kukuły, Jana Warenyci, Henryka Rozena, Marka Obertyna.
Dzieciom znany szczególnie jest jako Kłapouchy z Kubusia Puchatka i Baloo.

Kariera zawodowa:
1970 – 1972 - Teatr Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego Tarnów (adept)
1974 – 1976 - PWST Kraków (asystent)
1974 – 1977 - Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków (aktor)
1977 – 1984 - Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa (aktor)
1984 – 1988 - Wrocławski Teatr Współczesny Wrocław (dyrektor naczelny i artystyczny)
1988 – 1990 - Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków (dyrektor naczelny i artystyczny)
1990 – 1997 - Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa (aktor)
1997 – 1998 - Teatr Kwadrat Warszawa (aktor)
1998 – 1999 - Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka Zabrze (dyrektor naczelny i artystyczny)
2001 – 2002 - Teatr Nowy Warszawa (aktor)
2003 – 2011 - Teatr Rampa na Targówku Warszawa (dyrektor artystyczny)

Kariera artystyczna

Spektakle teatralne

Wieczór Trzech Króli - William Szekspir
rola Kurio (I rok)
reżyseria Dąbrowski Bronisław
PWST Kraków
premiera 1968-03-04

Rewizor Gogol Mikołaj
rola Osip
reżyseria Korsan Noemi
Teatr Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego Tarnów
premiera 1972-02-04

Czarna komedia Peter Shaffer
rola Brin Miller
reżyseria Smożewski Ryszard
Teatr Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego Tarnów
premiera 1972-04-08

Pułapka na myszy Christie Agatha
rola Pan Paravicini
reżyseria Wasiuczyński Jerzy
Teatr Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego Tarnów
premiera 1972-08-27

Thermidor Stanisława Przybyszewska
rola Barere
reżyseria Krasowski Jerzy
PWST Kraków
premiera 1974-03-06

Karykatury Jan August Kisielewski
rola Rozborski
reżyseria Paradowski Piotr
Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków
premiera 1974-10-03

Opowieść zimowa William Shakespeare
rola Chłopak
reżyseria Skuszanka Krystyna
Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków
premiera 1974-12-07

Sprawa Dantona Stanisława Przybyszewska
rola Barère
reżyseria Krasowski Jerzy
Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków
premiera 1975-02-13

Peer Gynt Ibsen Henryk
reżyseria Skuszanka Krystyna
Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków
premiera 1975-05-31

Ułani Rymkiewicz Jarosław Marek
rola Graf
reżyseria Krasowski Jerzy
Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków
premiera 1975-10-25

Fiorenza Tomasz Mann
role Ferondo, Ognibene
reżyseria Skuszanka Krystyna
Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków
premiera 1976-03-27

Mario i czarodziej Tomasz Mann
rola Elegant
reżyseria Skuszanka Krystyna
Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków
premiera 1976-03-27

Rzeźnia Sławomir Mrożek
rola Dyrektor Filharmonii
reżyseria Lupa Krystian
Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków
premiera 1976-05-08

Poproście rzepa by się nie ... Cyganik Henryk
reżyseria Jan Prochyra
Teatr Lalek "Pinokio" Łódź
premiera 1977-02-23

Wielki Fryderyk Adolf Nowaczyński
rola Von Bismarck-Schonhausen August Wilhelm
reżyseria Gruda Józef
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1977-08-13

Zemsta Aleksander Fredro
rola Papkin
reżyseria Berlin Aleksander
teatr radomski w organizacji Radom
premiera 1978-01-16

Oni Stanisław Ignacy Witkiewicz
rola Melchior Abłoputo
reżyseria Paradowski Piotr
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1978-05-20

Tryptyk listopadowy Stanisław Wyspiański
role Mefisto-Kudlicz, Niemojowski
reżyseria Warmiński Janusz
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1978-12-23

Żeglarz Jerzy Szaniawski
forma twórczości: asystent reżysera
reżyseria Hussakowski Bogdan
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1979-05-05

Żeglarz Jerzy Szaniawski
rola Kapelmistrz
reżyseria Hussakowski Bogdan
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1979-05-05

Sprawa Andersonville Saul Levitt
rola Abraham Spencer
reżyseria Tobiasz Zdzisław
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1979-11-10

Opera za trzy grosze Bertolt Brecht
rola Ksiądz Kimball
reżyseria Peryt Ryszard
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1980-02-23

Polonez Jerzy S. Sito
rola Stanisław Kostka Bieliński
reżyseria Warmiński Janusz
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1981-01-17

Śmierć Dantona Buchner Georg
rola Oficer I
reżyseria Kutz Kazimierz
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1982-11-27

Śmierć Dantona Georg Büchner
rola Obywatel I
reżyseria Kutz Kazimierz
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1982-11-27

Lekcja prusskiego Nowaczyński Adolf
rola Fryderyk Wilhelm
reżyseria Nowak Jan
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego Wrocław
premiera 1985-05-11

Tow. N Krzysztoń Jerzy
reżyseria Jan Prochyra
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego Wrocław
premiera 1986-03-22

Palec ludojada Owsiak Jerzy
reżyseria Jan Prochyra
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego Wrocław
premiera 1986-09-11

Sztukmistrz z Lublina Isaak Bashewis Singer
rola Herman
reżyseria Szurmiej Jan
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego Wrocław
premiera 1986-12-12

Kotka na rozgrzanym od słońca blaszanym dachu Tennessee Williams
rola Dziadek
reżyseria Kijowski Janusz
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego Wrocław
premiera 1987-12-07

Bigos hultajski czyli Szkoła trzpiotów Jan Drozdowski
forma twórczości: asystent reżysera
reżyseria Gryglaszewska Halina
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego Wrocław
premiera 1989-02-04

Firma Marian Hemar
rola Barski
reżyseria Dziewoński Edward
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1991-02-02

Ubu Królem Alfred Jarry
rola Kum Ubu
reżyseria Dejmek Kazimierz
Teatr Polski Warszawa
premiera 1991-05-16

Polowanie na karaluchy Janusz Głowacki
rola Mr Thompson
reżyseria Adamik Laco
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1991-11-21

Kubuś Fatalista i jego pan Denis Diderot
rola Byk/Kościelny
reżyseria Pawłowski Andrzej
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1993-04-24

Matka noc Vonnegut Kurt
rola Bernard Mengel
reżyseria Adamczyk Wojciech
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1993-06-12

Opera za trzy grosze Bertolt Brecht
rola Brown
reżyseria Zaleski Krzysztof
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1994-02-20

Sztukmistrz z Lublina Singer Isaak B.
rola Herman
reżyseria Szurmiej Jan
Teatr Muzyczny "Roma" Warszawa
premiera 1994-04-16

Kościuszko pod Racławicami Władysław Ludwik Anczyc
rola Pułkownik Łykoszyn
reżyseria Augustyniak Bogdan
Teatr na Woli Warszawa
premiera 1994-05-03

J.B. i inni Maksym Gorki
rola Mokrousow
reżyseria Konwicki Tadeusz
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1994-07-09

Boy Tadeusz Boy-Żeleński
reżyseria Śmigasiewicz Waldemar
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
premiera 1995-02-04

Z rączki do rączki Cooney Michael
rola Pan Jenkins
reżyseria Rozhin Andrzej
Teatr Komedia Warszawa
premiera 1996-03-10

Dajcie mi tenora! Ken Ludwig
rola Tino Moretti ((gościnnie))
reżyseria Pokora Wojciech
Teatr Kwadrat Warszawa
premiera 1996-06-21

Kubuś Fatalista i jego pan Denis Diderot
rola Stary Byk, Kościelny
reżyseria Jan Prochyra
Teatr Nowy Zabrze
premiera 1998-06-14

Szczęściarz Cooney Michael
rola Pen Jenkins
reżyseria Prochyra Jan
Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka Zabrze
premiera 1998-10-16

Szczęściarz Cooney Michael
reżyseria Jan Prochyra
Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka Zabrze
premiera 1998-10-16

Zazdrość na trzy faksy Esther Vilar
reżyseria Jan Prochyra
Teatr Nowy Warszawa
premiera 2000-12-01

W imię ojca Strindberga August Strindberg
rola Pastor
reżyseria Hanuszkiewicz Adam
Teatr Nowy Warszawa
premiera 2001-03-03

Kordian, czyli spisek koronacyjny Juliusz Słowacki
rola Car
reżyseria Hanuszkiewicz Adam
Teatr Nowy Warszawa
premiera 2002-04-06

Skrzypek na dachu Bock Jerry
rola Lejzer Wolf
reżyseria Szurmiej Jan
Teatr Żydowski im. Ester Rachel Kamińskiej Warszawa
premiera 2002-07-09

Siódme mniej kradnij Fo Dario
reżyseria Jan Prochyra
oprac.tekstu Jan Prochyra i Jan Szurmiej
Teatr Rampa na Targówku Warszawa
premiera 2003-09-23

Sztukmistrz z Lublina Singer Isaac Bashevis
rola Herman
reżyseria Szurmiej Jan
Teatr Rampa na Targówku Warszawa
premiera 2004-02-14

Wasza Ekscelencja Fiodor Dostojewski
rola Bachczejew
reżyseria Cywińska Izabella
Teatr Współczesny Warszawa
premiera 2006-01-25

Brat naszego Boga Karol Wojtyła
forma twórczości: scenariusz
reżyseria Aigner Paweł
Teatr Rampa na Targówku Warszawa
premiera 2006-10-13

Jak stać się żydowską matką w dziesięć praktycznych lekcji Paul Fuks
reżyseria Jan Prochyra
Teatr Rampa na Targówku Warszawa
premiera 2008-02-08

Sześć w jednej Michael Frayn
rola głos z offu
reżyseria Warchoł Grzegorz
Teatr Rampa na Targówku Warszawa
premiera 2009-10-16

Pińska szlachta Wincenty Dunin-Marcinkiewicz
rola Charyton Kutorha
reżyseria Pinihin Mikałaj
Teatr Rampa na Targówku Warszawa
premiera 2010-09-30

Gorące lato w Oklahomie Tracy Letts
rola Beverly Weston (nagranie filmowe) (gościnnie)
reżyseria Deszcz Katarzyna
Teatr Nowy Zabrze
premiera 2011-10-15

W pogoni za bajką Piotr Rubik
rola Narrator
reżyseria Domagała Cezary
Teatr Rampa na Targówku Warszawa
premiera 2011-10-29

Marienbad, czyli qui pro quo między dwoma miastami w listach i telegramach Szołem Alejchem
rola Wełwełe Jamajker
reżyseria Wojtyszko Maciej
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Warszawa
premiera 2013-02-22

Spektakle Teatru Telewizji

Obłomow Gonczarow Iwan
rola Obłomow
reżyseria Junak Tadeusz
Teatr Telewizji
premiera 1977-04-18

Niespodzianka Karol Hubert Rostworowski
rola Chłop
reżyseria Świderski Jan
Teatr Telewizji
premiera 1978-01-30

Maximatic Brent J.,Brent K.
rola H.Plump
reżyseria Burski Juliusz
Teatr Telewizji
premiera 1978-04-27

W sieci Jan August Kisielewski
rola Aleksander Rolewski
reżyseria Żukowska Teresa
Teatr Telewizji
premiera 1978-10-09

Brzechwa-dzieciom Jan Brzechwa
reżyseria Wojtyszko Maciej
Teatr Telewizji
premiera 1979-06-03

Kartoteka Tadeusz Różewicz
rola Gruby
reżyseria Kieślowski Krzysztof
Teatr Telewizji
premiera 1979-10-15

Igraszki z diabłem Jan Drda
rola Karborund
reżyseria Lis Tadeusz
Teatr Telewizji
premiera 1980-01-14

Klik - klak Jarosław Abramow-Newerly
rola Eligiusz
reżyseria Ber Ryszard
Teatr Telewizji
premiera 1980-05-26

Pierścień i róża, czyli historia Lulejki i Bulby William Makepeace Thackeray
reżyseria Wojtyszko Maciej
Teatr Telewizji
premiera 1980-06-01

Głód Knut Hamsun
rola Mamzel
reżyseria Kijowski Janusz
Teatr Telewizji
premiera 1980-09-21

Szelmostwa lisa Witalisa Brzechwa Jan
rola Niedźwiedź II
reżyseria Wojtyszko Maciej
Teatr Telewizji
premiera 1980-12-28

Judasz z Kariothu Karol Hubert Rostworowski
reżyseria Lis Tadeusz
Teatr Telewizji
premiera 1981-04-13

Igraszki trafu i miłości Pierre Marivaux
reżyseria Szczepkowski Andrzej
Teatr Telewizji
premiera 1981-05-18

Molier,czyli Zmowa świętoszków Bułhakow Michaił
rola Brat Robur
reżyseria Wojtyszko Maciej
Teatr Telewizji
premiera 1981-05-25

Balladyna Juliusz Słowacki
rola Chochlik
reżyseria Lipińska Olga
Teatr Telewizji
premiera 1982-04-26

Linie życia Skurski Grzegorz
rola Sąsiad
reżyseria Skurski Grzegorz
Teatr Telewizji
premiera 1982-05-17

Irydion Krasiński Zygmunt
rola Eubulus
reżyseria Englert Jan
Teatr Telewizji
premiera 1982-05-31

Kartoflany król Langton Warren
rola Sean
reżyseria Zakrzewski Andrzej
Teatr Telewizji
premiera 1982-10-04

Z chłopa król Piotr Baryka
rola Ospalski
reżyseria Bordowicz Maciej Zenon
Teatr Telewizji
premiera 1983-11-21

Otello William Shakespeare
rola Herold
reżyseria Chrzanowski Andrzej
Teatr Telewizji
premiera 1984-11-26

Brzechwa-dzieciom Jan Brzechwa
reżyseria Wojtyszko Maciej
Teatr Telewizji
premiera 1985-04-07

Czarowna noc Sławomir Mrożek
rola Drogi Pan Kolega
reżyseria Wollen Irena
Teatr Telewizji
premiera 1990-05-17

Lekarz miłości Perzyński Włodzimierz
rola Edward Jabłonowicz
reżyseria Borys-Damięcka Barbara
Teatr Telewizji
premiera 1992-03-21

Becket, czyli honor Boga Jean Anouilh
rola Baron angielski
reżyseria Warchoł Grzegorz
Teatr Telewizji
premiera 1992-04-13

Moskwa-Pietuszki Jerofiejew Wieniedikt
rola Wnuczek
reżyseria Zygadło Tomasz
Teatr Telewizji
premiera 1992-12-09

Śmierć Tarełkina Aleksander Suchowo-Kobylin
rola Szatała
reżyseria Cywińska Izabella
Teatr Telewizji
premiera 1993-12-06

Zamek w Szwecji Francoise Sagan
rola Guenther
reżyseria Warchoł Grzegorz
Teatr Telewizji
premiera 1994-02-14

Miarka za miarkę William Shakespeare
rola Mnich
reżyseria Pawłowski Andrzej
Teatr Telewizji
premiera 1994-06-13

O wawelskim smoku Makuszyński, Walentynowicz
rola Szewc
reżyseria Szołajski Konrad
Teatr Telewizji
premiera 1994-09-18

Ekscelencja Fiodor Dostojewski
rola Bachczejew
reżyseria Kostenko Andrzej
Teatr Telewizji
premiera 1996-02-07

Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością Władysław Zawistowski
rola Dzielnicowy
reżyseria Gliński Robert
Teatr Telewizji
premiera 1996-06-29

Popołudnie na plaży Christie Agatha
rola Dozorca
reżyseria Majewski Janusz
Teatr Telewizji
premiera 1996-07-07

Piękno Piotr Bednarski
rola Maszynista
reżyseria Cywińska Izabella
Teatr Telewizji
premiera 1997-10-27

Kram z piosenkami Schiller Leon
reżyseria Lang Krzysztof
Teatr Telewizji
premiera 1997-12-29

Pokój do wynajęcia Onichimowska Anna
rola Feliks Hipopotam
reżyseria Gracz Marek
Teatr Telewizji
premiera 1998-02-06

Żywot Łazika z Tormesu Anonim
rola Organista
reżyseria Trzaskalski Piotr
Teatr Telewizji
premiera 2000-02-21

Skowronek Anouilh Jean
rola Inkwizytor
reżyseria Zanussi Krzysztof
Teatr Telewizji
premiera 2000-04-03

Wigilijna opowieść Drabik Adam
rola Mikołaj
reżyseria Trzaskalski Piotr
Teatr Telewizji
premiera 2000-12-18

Lord Jim Conrad Joseph
rola Kapitan
reżyseria Adamik Laco
Teatr Telewizji
premiera 2002-05-06

Spektakle Teatru Polskiego Radia

Transfuzja Janusz Hańderek
rola Sierżant
reżyseria Bobrowska Romana
Teatr Polskiego Radia
premiera 1975-08-18

Zamach na Koppego. Część 3 Stanisław Maria Jankowski
rola Gość 2
reżyseria Bobrowska Romana
Teatr Polskiego Radia
premiera 1976-03-14

Torbe - borbe Maria Bujańska
rola Pedikiurzysta Hawk
reżyseria Bobrowska Romana
Teatr Polskiego Radia
premiera 1976-08-30

Świętoszek Molière
rola Oficer armii
reżyseria Kopalko Zbigniew
Teatr Polskiego Radia
premiera 1978-03-29

Tańczące sylwetki Arthur Conan Doyle
rola Lekarz
reżyseria Tomaszewska Rena
Teatr Polskiego Radia
premiera 1979-03-28

Samolot Jerzy Górzański
rola Mąż Haliny
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1993-10-15

Kajtuś Czarodziej (odcinek 6) Janusz Korczak
rola Komendant policji
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1994-01-03

Robota dla Jamesa Bonda Jerzy Górzański
rola Dyrektor więzienia
reżyseria Modestowicz Waldemar
Teatr Polskiego Radia
premiera 1994-02-12

Dialog o Zmartwychwstaniu Pańskim Wacław Potocki
reżyseria Jagła Danuta
Teatr Polskiego Radia
premiera 1994-04-02

Odejście głodomora Tadeusz Różewicz
rola Impresario
reżyseria Warenycia Jan
Teatr Polskiego Radia
premiera 1994-06-10

Ład serca Jerzy Andrzejewski
rola Litowka
reżyseria Modestowicz Waldemar
Teatr Polskiego Radia
premiera 1994-06-18

Księżniczka Babilonu Voltaire
reżyseria Modestowicz Waldemar
Teatr Polskiego Radia
premiera 1994-11-12

Zmowa mężczyzn (odcinek 9) Jarosław Iwaszkiewicz
reżyseria Jarski Andrzej
Teatr Polskiego Radia
premiera 1994-12-13

Sen nocy letniej William Shakespeare
rola Mikołaj Podszewka
reżyseria Tydeman John
Teatr Polskiego Radia
premiera 1994-12-31

Matka Joanna od Aniołów Jarosław Iwaszkiewicz
rola Wincenty Wołodkowicz
reżyseria Jarski Andrzej
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-01-22

Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca (odc.1) Ilja Erenburg
rola Kierownik Pietrow
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-03-22

Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca (odc.2) Ilja Erenburg
rola Archip Niezłomny
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-03-29

Jest jak jest (odcinek 2) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Zdzisław Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-07-08

Jest jak jest (odcinek 3) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Zdzisław Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-07-15

Jest jak jest (odcinek 6) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Zdzisław Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-08-05

Jest jak jest (odcinek 8) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Zdzisław Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-08-19

Jest jak jest (odcinek 11) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Zdzisław Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-09-09

Jest jak jest (odcinek 12) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Zdzisław Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-09-16

Jest jak jest (odcinek 13) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-09-23

Jest jak jest (odcinek 15) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Zdzisław Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-10-07

Mieszczanin szlachcicem Molière
rola Krawiec
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-10-07

Jest jak jest (odcinek 16) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Zdzisław Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-10-14

Jest jak jest (odcinek 18) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Zdzisław Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-10-28

Sinfonia Polonia, czyli Dracca alla Polacca Marian Grześczak
reżyseria Rozen Henryk
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-12-01

Jest jak jest (odcinek 23) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Zdzisław Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-12-09

Jest jak jest (odcinek 25) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Zdzisław Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1995-12-23

Jest jak jest (odcinek 27) Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
rola Zdzisław Dumowicz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1996-01-06

Debora Marek Sołtysik
rola Antoni
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1996-01-27

Trans-Atlantyk Witold Gombrowicz
rola Pyckal
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1996-01-27

Ożenek. Zdarzenie całkiem niewiarygodne Mikołaj Gogol
rola Jajecznica
reżyseria Ponomariow Aleksander
Teatr Polskiego Radia
premiera 1996-02-17

Don Juan Molière
rola Pan Niedziela
reżyseria Obertyn Marek
Teatr Polskiego Radia
premiera 1996-10-05

Kartoteka rozrzucona Tadeusz Różewicz
rola Chłop
reżyseria Zakrzewski Andrzej
Teatr Polskiego Radia
premiera 1996-11-03

Notatki komiwojażera Szołem Alejchem
reżyseria Modestowicz Waldemar
Teatr Polskiego Radia
premiera 1997-04-12

Grek szuka Greczynki Friedrich Dürrenmatt
rola Pettit-Paysan
reżyseria Łysak Paweł
Teatr Polskiego Radia
premiera 1997-05-24

Dożywocie Aleksander Fredro
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1997-06-21

Czarne dni (część I) Tadeusz Kijański
rola Wieloryb
reżyseria Kijański Tadeusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1997-09-13

Czarne dni (część II) Tadeusz Kijański
rola Wieloryb
reżyseria Kijański Tadeusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 1997-09-14

Inkasent Jerzy Niemczuk
rola Tymothy Fox
reżyseria Rozen Henryk
Teatr Polskiego Radia
premiera 1999-11-05

Łaźnia Włodzimierz Majakowski
rola Iwan Iwanowicz
reżyseria Modestowicz Waldemar
Teatr Polskiego Radia
premiera 2000-04-15

Siódmy wpływowy kanał życzeń Federico Fellini
rola Halibut
reżyseria Markiewicz Wojciech
Teatr Polskiego Radia
premiera 2000-09-29

Wesele raz jeszcze Marek Nowakowski
rola Gospodarz
reżyseria Zakrzewski Andrzej
Teatr Polskiego Radia
premiera 2001-03-11

Oksana Włodzimierz Odojewski
rola Właściciel hoteliku 1
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 2001-09-22

Ferdydurke (odc. 3) Witold Gombrowicz
rola Piórkowski
reżyseria Modestowicz Waldemar
Teatr Polskiego Radia
premiera 2002-05-10

Skąpiec Molière
rola Jakub
reżyseria Warenycia Jan
Teatr Polskiego Radia
premiera 2002-10-19

Kamienica w Samarze Marian Sworzeń
rola Kupiec Satwiejew
reżyseria Rozen Henryk
Teatr Polskiego Radia
premiera 2005-01-10

Duch Atlantydy Jarosław Abramow-Newerly
rola Józef Rydel
reżyseria Modestowicz Waldemar
Teatr Polskiego Radia
premiera 2005-10-28

Motel w pół drogi (seriaI, odcinek 32) Małgorzata Sobieszczańska
rola Dygnitarz
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 2007-12-29

Bruderszaft z Belzebubem Maciej Rybiński
rola Olszowski
reżyseria Zaorski Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 2008-12-14

Pensjonat Piotr Mańk
rola Wasyl
reżyseria Błaszczyk Darek
Teatr Polskiego Radia
premiera 2009-12-26

Sylwester 2009 w Malinówku Marek Ławrynowicz
rola Zawiadowca
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 2009-12-30

Malinówek podbija stolicę Marek Ławrynowicz
rola Zawiadowca
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 2010-10-20

Listopadowa depresja w Malinówku Marek Ławrynowicz
rola Zawiadowca
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 2011-11-30

Rzeka pełna mleka Krzysztof Bizio
rola Niedźwiedź
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 2011-12-24

Hotel Polski 1943 Marek Harny, Marek Wortman
rola Malicki
reżyseria Wortman Marek
Teatr Polskiego Radia
premiera 2012-04-22

Wszystko płynie Wasilij Grossman
rola Kierownik robót
reżyseria Błaszczyk Darek
Teatr Polskiego Radia
premiera 2012-05-16

Majowa niedziela w Malinówku Marek Ławrynowicz
rola Zawiadowca
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 2012-05-23

Jonycz Antoni Czechow
rola Turkin
reżyseria Rozen Henryk
Teatr Polskiego Radia
premiera 2012-10-27

Poczta Rabindranath Tagore
rola Wójt
reżyseria Warenycia Jan
Teatr Polskiego Radia
premiera 2012-12-02

Polityka historyczna w Milanówku Marek Ławrynowicz
rola Zawiadowca
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 2013-10-26

Tunel Zbigniew Wojnarowski
rola Rabski
reżyseria Warenycia Jan
Teatr Polskiego Radia
premiera 2014-02-09

Olbrzym i miasteczko (odc.1) Anna Onichimowska
rola Producent
reżyseria Bałazy Dobrosława
Teatr Polskiego Radia
premiera 2014-03-16

Olbrzym i miasteczko (odc. 2) Anna Onichimowska
rola Producent
reżyseria Bałazy Dobrosława
Teatr Polskiego Radia
premiera 2014-03-23

Minione czasy Michał Sałtykow-Szczedrin
rola Głos II - starszy urzędnik
reżyseria Warenycia Jan
Teatr Polskiego Radia
premiera 2014-04-06

Sobótka w Milanówku Marek Ławrynowicz
rola Zawiadowca
reżyseria Kukuła Janusz
Teatr Polskiego Radia
premiera 2014-06-01

Tytuły filmów:

1971: Milion za Laurę
1971: Uciec jak najbliżej
1976: Dagny
1976: Zezem
1976: Próba ciśnienia
1977: Wakacje
1977-1978: Układ krążenia
1978: Gra o wszystko
1978: Zmory
1978: Gra o wszystko
1980-2000: Dom –
1980: Punkt widzenia
1980: Mniejsze niebo
1980: Nasze podwórko
1981: Wielka majówka
1981: Przypadki Piotra S.
1982: Życie Kamila Kuranta
1983: Lata dwudzieste... lata trzydzieste...
1983: Na straży swej stać będę
1983: Stan wewnętrzny
1983: Złe dobrego początki
1984: 07 zgłoś się w odc. 15. „Skok śmierci”
1984: Fetysz
1984: Trzy młyny
1984: Kobieta w kapeluszu
1984: Rozalka Olaboga
1985: Lubię nietoperze
1985: Problemat profesora Czelawy
1986: Nad Niemnem
1986: Magma
1986: Kurs na lewo
1989: Stan strachu
1990: Korczak
1991: Cynga
1993-1994: Bank nie z tej ziemi
1993: Przypadek Pekosińskiego
1993: Tylko strach
1993: Żywot człowieka rozbrojonego jako mężczyzna na ulicy
1993: WOW
1994: Panna z mokrą głową
1995: Opowieść o Józefie Szwejku i jego drodze na front
1995: Anioł śmierci (Blood of the Innocent)
1995: Pułkownik Kwiatkowski
1995: Cwał
1995: Prowokator
1995: Sukces...
1996: Tajemnica Sagali
1997: Boża podszewka
1997: Prostytutki
1998: Niemcy (Germans)
1999-2005: Lokatorzy
1999: Palce lizać
1999: Przygody dobrego wojaka Szwejka
2000-2001: Adam i Ewa
2000: Bajland
2000-2001: Przeprowadzki
2000: Sukces
2000: Duża przerwa
2001: Córa marnotrawna
2003: Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem
2004-2006: Kryminalni
2004: Sąsiedzi
2004: Stara baśń jako Mirsz,
2005: Co słonko widziało
2006: Sąsiedzi
2014: Obywatel

Dubbing:

1966: Kubuś Puchatek i miododajne drzewo jako Kłapouchy
1967: Asterix Gall jako Obelix
1968: Asterix i Kleopatra jako Obelix
1968: Wiatrodzień Kubusia Puchatka jako Kłapouch
1953: Piotruś Pan jako Fajtek
1973: Robin Hood jako mały John
1977: Przygody Kubusia Puchatka jako Kłapouchy
1985: Asterix kontra Cezar jako Obelix
1986: Asterix w Brytanii jako Obelix
1988: Oliver i spółka jako Francis
1989: Wielka bitwa Asteriksa jako Obelix
1989-1992: Brygada RR jako wódz plemienia
1990-1994: Szczenięce lata Toma i Jerry'ego jako Clyde
1990-1994: Super Baloo jako Baloo
1991: Hook jako Smee
1991: Powrót króla rock and rolla jako Pinky
1992-1993: Goofy i inni jako Pete
1993: Do widzenia wczoraj. Dwie krótkie komedie o zmianie systemu jako Władysław
1996: Miki Mol i Straszne Płaszczydło jako Świetlik
1996: Morderstwo na polu golfowym jako inspektor Giraud
1998: Rudolf czerwononosy Renifer jako Święty Mikołaj
1999: Asterix i Obelix kontra Cezar jako Asparanoix
2000: Tygrys i przyjaciele jako Kłapouchy
2001: Kubusiowe opowieści jako Kłapouchy
2003: Maleństwo i przyjaciele jako Kłapouchy
2003: Księga dżungli 2 jako Baloo
2003: Prosiaczek i przyjaciele jako Kłapouchy
2004: W 80 dni dookoła świata jako Lord Salisbury
2005: Kubuś i Hefalumpy jako Kłapouchy
2006: Kacper: Szkoła postrachu jako Fatso
2007: Moi przyjaciele - Tygrys i Kubuś jako Kłapouchy
2011: Kubuś i przyjaciele jako Kłapouchy
2013: Hobbit: Pustkowie Smauga jako Władca Miasta nad Jeziorem
2014: Hobbit: Bitwa Pięciu Armii jako Władca Miasta nad Jeziorem
2015: Paddington jako Wujek Pastuzo

Laureat wyróżnienia II Festiwalu Polskich Filmów i Widowisk Telewizyjnych w Olsztynie za rolę tytułową widowisku „Obłomow” w roku 1974.

Oprac. rk
Dziennik Teatralny

Książka tygodnia

Zimowa opowieść. Przepaść czasu
Wydawnictwo Dolnośląskie
Jeanette Winterson

Trailer tygodnia