Janosch Horst Eckert

Ilustrator i autor książek dla dzieci, grafik, malarz i pisarz.
Janosch (właściwie Horst Eckert). Urodził się w niemieckim wówczas Zabrzu (Hindenburg) 11 marca 1931 r.
W 1945 r. jego rodzina została wysiedlona do Niemiec. Zamieszkał w Oldenburgu, gdzie zadebiutował w latach 60. Zdobył ogromną popularność. Jest bardzo znany i ceniony szczególnie w Niemczech. Niektórzy krytycy uważają go nawet za jednego z najważniejszych europejskich autorów bajek dla dzieci w XX w.
W swoich powieściach i wspomnieniach Janosach wielokrotnie wraca na górnośląskie, wielokulturowe pogranicze. Tu powstał jego świat wrażeń i wspomnień, korzenie jego fantazji. Rzeczywistością Janoscha stał się świat bajki, który realizował się twórczo w opowiadaniach o dziwnych zdarzeniach i ich ilustracjach. Najpopularniejszy jest cykl o Misiu i Tygrysku zapoczątkowany wydaniem "Ach, jak cudowna jest Panama", które zostało przetłumaczone na ponad 40 języków.
W 1970 wydał książkę „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” (niem. "Cholonek oder Der liebe Gott aus Lehm", polskie tłumaczenie z przedmową Wilhelma Szewczyka 1975) - przejmującą plebejską historię o losach mieszkańców Górnego Śląska od lat 30. do 50. XX wieku. Powieść w 2004 r. została przeniesiona na deski sceniczne przez Teatr Korez z Katowic.
Pseudonim Janosch powstał (jak mówi anegdota, której Horst Eckert nie dementuje), kiedy skierował do druku swoje pierwsze opowiadanie Historia konia Wałka (1960) i podpisał je "Janusz", co niemiecki zecer "poprawił" na Janosch. Podczas ostatniego pobytu na Śląsku poprosił, aby używać polskiego zapisu jego pseudonimu Janosz.
Obecnie mieszka w San Miguel na Teneryfie. W 1946 roku komisja weryfikacyjna przyznała rodzinie Eckertów obywatelstwo polskie.

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia