Janusz Kłosiński

Aktor i reżyser, teatralny, radiowy i filmowy.
Janusz Kłosiński

Urodził się 19 listopada 1920 w Łodzi.

Aktor i reżyser, teatralny i filmowy.

W 1948 został absolwentem PWST w Warszawie z siedzibą w Łodzi.
Od 1947 występował w teatrach Łodzi, a w latach 1964–1970 był dyrektorem Teatru Nowego. Od 1970 w Warszawie między innymi jako członek zespołu Teatru Narodowego.
Jako aktor wystąpił w prawie 140. spektaklach, 30 wyreżyserował. W teatrach dramatycznych Łodzi, Warszawy, Elbląga czy Gorzowa Wlkp. zagrał w ok. 80 tytułach. Był bardzo aktywnym aktorem Teatru Telewizji grając tam 44 przedstawienia, gdzie jedno reżyserował („Młodość Jasia Kunefała” Stanisława Piętaka 30 maja 1969).. W Teatrze Polskiego Radia zagrał 13 ról. Zagrał również w kilkudziesięciu filmach.
Członek PZPR, w tym sekretarz Komitetu Zakładowego PZPR w Teatrze Narodowym. Tuż po wprowadzeniu stanu wojennego poparł tę decyzję władz w czasie wystąpienia telewizyjnego. Za publiczne poparcie wprowadzenia stanu wojennego objęty bojkotem przez publiczność. 29 stycznia 1982, wyklaskany przez widzów podczas przedstawienia „Wesela”, zrezygnował ze wszystkich ról.
Od 5 listopada 1961 roku kreuje nieprzerwanie postać Józefa Jabłońskiego w powieści radiowej "W Jezioranach" emitowanej w Programie 1 Polskiego Radia.

Oprac: rk
Źródła: Wikipedia, e-teatr, Filmpolski

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia