Janusz Warmiński

Aktor, reżyser teatralny, telewizyjny, dyrektor teatru.
Właściwie Janusz Lewandowski-Warmiński
Urodził się 30 września 1922 w Warszawie, zmarł 2 listopada 1996 w Warszawie.
Eksternistyczny egzamin aktorski zdał w 1945. W latach 1945–1947 był aktorem i asystentem reżyserów w Teatrze Polskim w Poznaniu, a w latach 1947–1949 w Teatrze Wojska Polskiego w Poznaniu. Lata 1949–1952 spędził w Teatrze Nowym w Łodzi. Był, obok m. in. Kazimierza Dejmka, Danuty Mancewicz, Barbary Rachwalskiej, Janusza Kłosińskiego i Wojciecha Pilarskiego, jednym z założycieli tego teatru. W 1950 zadebiutował jako reżyser przedstawieniem „Makar Dubrawa” Aleksandra Korniejczuka.
W latach 1952–1958 i 1960–1996 kierował warszawskim Teatrem Ateneum im. Stefana Jaracza. Przez lata swojej dyrekcji uczynił z Ateneum jeden z najważniejszych warszawskich teatrów, podnosząc rangę jego repertuaru. Warmiński stworzył i utrzymywał jeden z najciekawszych zespołów aktorskich. W czasie kierowania teatrem często wykorzystywał współczesny repertuar zachodni. Reżyserował także nowe teksty dramatopisarzy niemieckojęzycznych. Często sięgał po światową klasykę literatury. W latach 70. zrealizował szereg polityczno-historycznych spektakli nawiązujących do historii Polski. Był aktywny prawie do końca życia. Ostatnią premierę zrealizował 10 czerwca 1995.
Warmiński przygotował też siedem przedstawień dla Teatru Telewizji.
W 2023 Wydawnictwo Teatr Ateneum w Warszawie wydało książkę autorstwa Anety Kielak-Dudzik - "Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum".
W czasie II wojny światowej był oficerem AK.
Razem z żoną Aleksandrą Śląską spoczywa na na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

rk
Źródła: Wikipedia, e-teatr

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia