Jerzy Limon

Anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, doktor habilitowany, profesor tytularny i zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Katedry Sztuk Scenicznych, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS, członek krajowy korespondent Polski
Urodził się 24 maja 1950 w Malborku.
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 20 stycznia 1993 uzyskał tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk humanistycznych. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim, po polsku i po angielsku. Promotor licznych prac magisterskich i doktorskich oraz recenzent prac doktorskich i habilitacyjnych.
Autor 12 książek naukowych, wydanych w kraju i zagranicą (w takich wydawnictwach jak Cambridge University Press czy Palgrave MacMillan) oraz ok. 130 artykułów i recenzji, drukowanych w Polsce, Wielkiej Brytanii (m.in. „Shakespeare Survey”, „New Theatre Quarterly”), Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych (m.in. „Shakespeare Quarterly”, „Journal of Dramatic Theory and Criticism”). Autor 120 haseł do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN. W jego dorobku są również liczne artykuły, eseje i szkice popularno-naukowe, a także 4 powieści i przekłady sztuk dawnych (William Szekspir) i współczesnych (Tom Stoppard). Ostatnio wydał książki „The Chemistry of the Theatre”, „Brzmienia czasu” oraz złożył do druku „Młot na poetów, czyli galerię ściętych głów. Interaktywną historię powieściową”.
Żonaty z Justyną (wiceprezes „English Unlimited”); ma dwoje dzieci – Tomasza (mgr historii, dyrektor zarządzający stowarzyszenia pracodawców) i Julię (licealistka). Kot – Gnacik. Mieszka w Wielkim Kacku.
Fundator i prezes Fundacji Theatrum Gedanense, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, instytucji kultury, która kontynuuje działania Fundacji Theatrum Gedanense i współorganizuje z nią międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Inicjator budowy teatru szekspirowskiego w Gdańsku. Współzałożyciel Sopockiego Forum Integracji Nauki Kultury i Sztuki – Sfinks. W 2006 otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. W tym samym roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). Od 2014 roku jest Honorowym Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego.

Oprac.: Katarzyna Wysocka, Piotr Wyszomirski
Źródło Gazeta Świętojańska

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Tristan i Izolda
Ralf Pleger
Od 22 maja na platformie OperaVision ...