Krzysztof Korwin-Piotrowski

Urodził się 24 listopada 1968 w Dębicy.
Dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego i Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie.
Scenarzysta, reżyser i producent telewizyjny i teatralny, teatrolog, dziennikarz, menedżer kultury, kurator wystaw, komentator muzyczny i konferansjer, Wykładowca na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie napisał rozprawę doktorską o „Annie Kareninie” Lwa Tołstoja. Jako dziennikarz i recenzent współpracuje z Miesięcznikiem Społeczno-Kulturalnym „Śląsk”, Dziennikiem Teatralnym, „Dziennikiem Zachodnim”, amerykańskim wortalem muzycznym Opera Wire i wortalem Instytutu Teatralnego www.e-teatr.pl. Został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego od 2001 do 2016 roku. Był również współorganizatorem corocznego festiwalu Gliwickie Spotkania Teatralne, na który zapraszane były najlepsze spektakle z całej Polski z wybitnymi aktorami. Autor scenariuszy spektakli: „Mickiewicz”, „Anna Karenina” wg Lwa Tołstoja, „Wakacje Don Żuana”. Wcześniej był przez kilka lat związany z Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, gdzie prowadził zajęcia z historii teatru i dramy w Studium Aktorskim Teatrów Lalkowych oraz redagował programy do premier.
Przez 3 sezony artystyczne (2016-2019) pracował w Teatrze Wielkim w Łodzi jako koordynator konkursu i prapremiery opery „Człowiek z Manufaktury” Rafała Janiaka z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk o historii Łodzi, działalności „króla bawełny” Izraela Poznańskiego i fabryki „Poltex” (prapremiera światowa 2 lutego 2019, premiera wersji plenerowej na Rynku Włókniarek Łódzkich 18 maja 2019, Nagroda Artystyczna „Nadzwyczajna Złota Maska” 2019 za wydarzenie roku). Był również autorem projekcji filmowych do spektaklu i asystentem reżysera Waldemara Zawodzińskiego.
W 2019 roku został dyrektorem artystycznym Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie oraz dyrektorem Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, który odbywał się przez 2 lata w Białej Podlaskiej, a w 2021 roku rozszerzył swoją działalność na miejscowości województwa mazowieckiego (Warszawa, Sarnaki, Serpelice) oraz Łódź i trwał 12 dni. W 2022 roku do miast festiwalowych dołączyły jeszcze Katowice i Gliwice, a obszerne relacje z gal pojawiały się na antenach telewizji. Korwin-Piotrowski współpracuje z Lwowską Operą Narodową, Teatrem Muzycznym w Lublinie oraz filhamoniami i teatrami z różnych miast Polski.
Reżyser musicalu „Karol” o życiu Jana Pawła II wg scenariusza Michała Kaczmarczyka (9.000 widzów w Tauron Arenie w Krakowie 25 lutego 2017 roku). Realizator (z Anną Siwczyk) widowisk muzycznych prezentowanych w wielu miastach Polski, m.in. w Sali Kongresowej w Warszawie: „Wiedeń moich marzeń” i „Europa moich marzeń”. Współautor (z Marcinem Herichem) scenariusza i inscenizacji widowiska plenerowego – produkcji festiwalowej „Tsunami”. Reżyser musicalu Janusza Kohuta „Szczęśliwi ludzie” w Bielskim Centrum Kultury. Współtwórca (z Anną Siwczyk) inscenizacji spektaklu „Merlin”, którego premiera do muzyki Jürgena Schmitta odbyła się w ramach Festiwalu Muzyki Współczesnej na scenie Theater Bibrastrasse w Würzburgu.
Twórca około 400 audycji, emitowanych od 1992 r. na antenie regionalnej (TVP Katowice) i ogólnopolskiej. Scenarzysta i reżyser widowisk telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych, m.in.: „Oskarowe kostiumy Barbary Ptak” (TVP 2), „Warszawa Jana Nowaka-Jeziorańskiego” (TVP 1), „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” (TVP 2), „Z Gliwic do Paryża – Wojtek Pszoniak” (TVP 2), „Roland Topor – mistrz czarnego nonSENSU” (TVP Kultura), „Czarownik z Janowa – Teofil Ociepka (TVP Polonia), „Wenezuelska Polonia” (TVP Polonia), „Kinderlager Pogrzebin” (TVP Katowice).
Za „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” otrzymał II nagrodę na VI Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny 2011” w Częstochowie. Film był prezentowany między innymi w TVP 2, TVP Kultura, TVP Polonia, w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, w Teatrze Studio am Salzufer w Berlinie, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (z okazji 50-lecia prapremiery „Kartoteki”), na Uniwersytecie Alberty w Edmonton (Kanada) oraz w Nowym Jorku.
W latach 2018-2019 pracował w Oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic, gdzie zainicjował, organizował i prowadził cykle spotkań „Salon sztuk” i „Silesia Press Cafe” (z Marią Trepińską). Był kuratorem pierwszej w Polsce wystawy „Smaki sławy Bogusława Kaczyńskiego”, poświęconej wybitnemu popularyzatorowi opery.
Prowadził koncerty m.in. w Sali Kongresowej w Warszawie. Współpracował jako komentator muzyczny z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Kwartetem Śląskim, festiwalem „Mikołowskie Dni Muzyki”, „Easy Jazz Festival” i „Silesian Jazz Meeting”. Przez kilkanaście lat prowadził koncerty Żorskiej Orkiestry Rozrywkową Lothara Dziwoki.
W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie twórczości artystycznej za reżyserię filmów dokumentalnych o Tadeuszu Różewiczu i Wojciechu Pszoniaku. W 2015 roku wygrał regionalny plebiscyt „Dziennika Zachodniego” Lider Roku „za artystyczne propagowanie pamięci wybitnych gliwiczan, przedstawicieli świata kultury. W szczególności za zrealizowanie wyjątkowego koncertu Matka i Syn odchodzą, poświęconego pamięci Stefanii i Tadeusza Różewiczów.” W 2018 roku otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej „Audycja Historyczna Roku” oraz II nagrodę w konkursie „Silesia Press” za reżyserię filmu „Kinderlager Pogrzebin”, a także III nagrodę na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Losy Polaków” w Warszawie za scenariusz i reżyserię fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Śląskie kobiety – polskie twierdze”.

powiązane artykuły:
Aktorami jesteśmy wszyscy 24.08.2023 Drugi wieczór 23.08.2023 Zaczarowany świat operetki w telewizji - „Zaczarowany świat operetki" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - Teatr Miejski w Gliwicach30.12.2022 Program 29.07.2022 Złota Muszka dla Piotra Beczały - Nagroda im. Bogusława Kaczyńskiego dla Piotra Beczały28.05.2019 Pomysł na operę o łódzkiej historii - "Człowiek z Manufaktury" - reż. Waldemar Zawodziński - Teatr Wielki w Łodzi02.02.2019 Przypominamy fakty02.02.2019 Ważny jest głos Publiczności - "Człowiek z Manufaktury" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - Teatr Wielki w Łodzi23.09.2017 Małgorzata Sikorska-Miszczuk - Dramatopisarka i scenarzystka, librecistka22.09.2017 Jednego Publiczność, a drugiego Jury - „Człowiek z Manufaktury" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - Teatr Wielki w Łodzi21.09.2017 W niedzielę specjalny koncert - "Człowiek z Manufaktury" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - Teatr Wielki w Łodzi21.09.2017 Publiczne wykonanie I aktu - "Człowiek z Manufaktury" z udziałem Małgorzaty Walewskiej i Wojciecha Pszoniaka10.06.2017 Niezwykły przewodnik po życiu i dziele 09.03.2017 Wybitny spektakl o wybitnym człowieku 08.03.2017 Papież, który odmienił oblicze ziemi 07.03.2017 Musical z wartościami 27.02.2017 Premiera musicalu o życiu Jana Pawła II - "Karol" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - Agencja Kreatywna PRC25.02.2017 Wojtyła wraca do Krakowa - "Karol" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - Agencja Kreatywna PRC24.02.2017 Premiera w Tauron Arenie - "Karol" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - Agencja Kreatywna PRC22.02.2017 Rafał Janiak finalistą konkursu - "Człowiek z Manufaktury" - Teatr Wielki w Łodzi04.02.2017 Głosowanie w operze - „Człowiek z Manufaktury" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - Teatr Wielki w Łodzi07.01.2017 Musical o Janie Pawle II - "Karol" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - Agencja Kreatywna PRC02.01.2017 Karol Superstar w rytmie pop - „Karol. Musical o życiu Jana Pawła II" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - 09.05.2016 Gliwickie teatralne rendez-vous14.07.2014

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia