Lidia Korsakówna

Aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa, reżyserka teatralna.
Właściwie Lidia Korsak-Brusikiewicz
Urodziła się 17 stycznia 1934 w Baranowiczach, zmarła 6 sierpnia 2013 w Konstancinie-Jeziornie.
Po II wojnie światowej zamieszkała wraz z rodzicami w Wałbrzychu. W latach 50. XX wieku występowała w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze” (m.in. z Ireną Santor). W latach 1953–54 występowała w Teatrze Satyryków w Katowicach. Od 1955 była związana z zespołem Teatru Syrena w Warszawie gdzie zagrała między innymi w spektaklu Juliana Tuwima „Rym-cym-cym!” w reżyserii Adolfa Dymszy, premiera 9 czerwca 1956. Zagrała w ponad pięćdziesięciu spektaklach. Kazimierz Krukowski, Tadeusz Olsza, Adam Hanuszkiewicz, Edward Dziewoński, Andrzej Wajda, Kazimierz Brusikiewicz,, czy Jerzy Gruza, to reżyserzy, którzy zaprosili ją do współpracy. W Teatrze Syrena wyreżyserowała kilka spektakli między innymi „Będziemy obrażać!” w którym również sama zagrała.
Wielokrotnie brała udział w spektaklach Teatru Telewizji u takich reżyserów jak: Janusz Morgenstern („Cała prawda” Philipa Mackie - debiut w TTv 31 października 1963), Aleksander Bardini, Janusz Warmiński, Tomasz Zygadło, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Domalik czy Krzysztof Zaleski.
Zagrała w wielu filmach m. in. „Przygoda na Mariensztacie” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, „Akcja pod Arsenałem” w reżyserii Jana Łomnickiego czy „Dziewczęta z Nowolipek” w reżyserii Barbary Sass.
W 1987 przeszła na emeryturę.
16 czerwca 2011 Rada m.st. Warszawy nadała aktorce godność Honorowego Obywatela Warszawy.

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia