Łukasz Lewandowski

Aktorteatralny, telewizyjny, filmowy, radiowy i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu, pedagog.
Urodził się 10 sierpnia 1974 w Gdańsku.
W 1998 roku ukończył wydział aktorski na warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Jest także absolwentem podyplomowych studiów PR na Uniwersytecie Warszawskim.
Zadebiutował 18 października 1991 rolą Króla Jerzego II w spektaklu „Brat Jacques” Chrisa Williamsa w reż. Caroline Gawn w Teatrze Muzycznym Junior w Gdyni.
Jeszcze w czasie studiów zagrał Satyra pierwszego w spektaklu „Noc listopadowa.
Lata 2012 – 2016 spędził w Teatrze Studio w Warszawie.
Od 2016 jest zatrudniony w warszawskim Teatrze Dramatycznym gdzie można go zobaczyć m. in. w „Wizycie starszej pani” Friedricha Dürrenmatta (Nauczyciel) w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego (30 września 2916) i w „Historii Jakuba” Tadeusza Słobodzianeka (Marian/Jakub) w reż. Ondreja Spišáka (17 marca 2017).
Ponadto gościnnie występował w kilku innych teatrach.
W Teatrze Telewizji zadebiutował spektaklem „Dziady” Adma Mickiewicza w reż. Jana Englerta (1 listopada 1997).
W kinie zadebiutował w trzyodcinkowym filmie fabularnym „Sposób na Alcybiadesa” w reż. Waldemara Szarka (15 sierpnia 2001).
Niezwykłą i rekordową aktywność wykazuje w Teatrze Polskiego Radia. Z jego udziałem zrealizowano prawie 270 słuchowisk z czego 6 wyreżyserował, a pozostałe były jego aktorskim zaangażowaniem. Debiut 27 grudnia 1997 rolą Kacpra w spektaklu „Wdowa z musu” Zygmunta Przybylskiego w reż. Zdzisława Dąbrowskiego.
Jest wykładowcą w Akademii Teatralnej w Warszawie.
Od 2008 roku jest również reżyserem dubbingu.
Pochodzi z rodziny pedagogów. Trenował aikido, szermierkę i pasjonował się wspinaczkami górskimi. Jest taternikiem i wieloletnim członkiem klubu Klubu Wysokogórskiego (KW) Warszawa.
Jego żoną jest polsko-kanadyjska aktorka Magdalena Alexander-Mickiewicz.

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia