Maciej Kozłowski

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
Właściwie Marian Kozłowski
Urodził się 8 września 1957 w Kargowej, zmarł 11 maja 2010 w Warszawie.
Do dwunastego roku życia wychowywał się w Kargowej. Potem mieszkał w Zgierzu, gdzie ukończył szkołę średnią (Technikum Gospodarki Wodnej). W 1984 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Zagrał m.in. w Kingsajzie, Psach, Liście Schindlera, Nic śmiesznego, Kilerze i Ogniem i mieczem. Z małego ekranu znany głównie z serialu M jak miłość. Znany także z działalności sportowej. Zadeklarowany fan piłki nożnej i obrońca Reprezentacji Artystów Polskich (libero).
Debiut teatralny 7 września 1983 w Teatrze Ósmego Dnia w sztuce Zbigniewa Herberta „Raport z oblężonego miasta” w reżyserii Lecha Raczaka. Następny spektakl to „Bal manekinów” Bruno Jasieńskiego w Teatrze Nowym w Łodzi w reżyserii Bogdana Michalika, 17 grudnia 1983.
W latach 1983–1988 aktor Teatru Nowego w Poznaniu, w latach 1988–1993 – Zespołu Janusza Wiśniewskiego. Od 1998 do śmierci związany był z Teatrem Narodowym w Warszawie.
Za najważniejszą kreację teatralną uważał wcielenie się w postać niezrównoważonego psychicznie mężczyzny Jake w spektaklu „Zagubieni” Sama Stepharda w reżyserii Macieja Dejczera; premiera w Teatrze Telewizji 10 października 1996.
W 2005 r. chcąc oddać krew w ramach kampanii Krewniacy, Kozłowski dowiedział się, że jest zakażony wirusem zapalenia wątroby typu C. Pomimo choroby pozostawał aktywny zawodowo. Zmarł w nocy z 10 na 11 maja 2010 w warszawskim szpitalu przy ul. Banacha.
Pogrzeb aktora odbył się 18 maja 2010 w Warszawie. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

rk
Źródło: Wikipedia, e-teatr, Filmpolski

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...