Stanisław Moniuszko

Kompozytor, dyrygent, pedagog, organista.
Urodził się 5 maja 1819 w Ubieli k. Mińska Litewskiego. Zmarł 4 czerwca 1872 w Warszawie.
Po odbyciu wyższych studiów muzycznych w Berlinie, w 1840-57 mieszkał i działał w Wilnie. W 1854 w Wilnie dyrygował premierą dwuaktowej "Halki". Komponował w tym czasie ilustracje muzyczne do sztuk teatralnych, m.in. do "Sabaudki, czyli Błogosławieństwa matki" i "Kaspra Hausera".
W 1858 przeniósł się na stałe do Warszawy, gdzie po sukcesie "Halki" wzbogaconej muzycznie i rozbudowanej do czterech aktów, zaproponowano mu stanowisko pierwszego dyrygenta z tytułem dyrektora opery Warszawskich Teatrów Rządowych. ".
Jego twórczość kompozytorska dla teatru była rozległa i miała zasadnicze znaczenie dla rozwoju opery polskiej. Komponował nie tylko opery poważne, ale także komiczne, operetki i wodewile, muzykę do baletów, fragmenty baletowe, uwertury do sztuk i oper. Był twórcą kantaty "Widma" - muzyki do II cz. "Dziadów" Adama Mickiewicza. Od 1865 dyrygował "Widmami" na estradach Lwowa, Warszawy, Wilna, Krakowa. Od 1866 wykładał w Warszawskim Instytucie Muzycznym.
2 lutego 1872 roku Teatr Wielki wystawił ostatnie dzieło operowe Moniuszki – „Beatę”.
Jest autorem ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: „Halka”, „Straszny dwór” i „Paria”.
Stanisław Moniuszko herbu Krzywda, był synem Czesława Moniuszko i Elżbiety z Madżarskich (Madzarskich). Ożeniony z Aleksandrą Muller (ślub 25 sierpnia 1840).
Zmarł na atak serca. Pogrzeb artysty stał się manifestacją narodową. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia