Tola Mankiewiczówna

Aktorka, piosenkarka oraz śpiewaczka operowa i operetkowa.
Tola Mankiewiczówna, właściwie Teodora Raabe z domu Oleksa. Urodzona 8 maja 1900 w Bronowie koło Łomży, zmarła 27 października 1985 w Warszawie. Jedna z najpopularniejszych aktorek i piosenkarek dwudziestolecia międzywojennego.
Była córką Józefa i Aleksandry. Początkowo studiowała grę na fortepianie w Konserwatorium Warszawskim, oraz pobierała prywatne lekcje śpiewu. Jako aktorka debiutowała w 1921 r. na deskach Opery Krakowskiej rolą w Hrabinie Stanisława Moniuszki.
Nagrywała płyty dla takich wytwórni jak: Columbia, Syrena i Esta.
Tworzyła wraz z Aleksandrem Żabczyńskim niezwykle popularną w dwudziestoleciu międzywojennym parę sceniczną, wystąpiła w czołowych przedwojennych filmowych produkcjach muzycznych: 10% dla mnie (1933), Pani minister tańczy (1937), Co mój mąż robi w nocy (1934), Manewry miłosne (1935).
Z sukcesem koncertowała tuż przed wojną w Niemczech: w Berlinie i Hamburgu.
Po wybuchu II wojny światowej, trafiła do Białegostoku gdzie najpierw występowała jako śpiewaczka estradowa, a aktorka tamtejszego Teatru Polskiego, do Warszawy, wróciła w 1942.
Podczas okupacji w latach 1941–1944 pracowała i występowała w warszawskich kawiarniach: U aktorek, U znachora, Mon Cafe, Albatros, Ziemiańska.
Po zakończeniu wojny występowała w pierwszym powojennym kabarecie "Kukułka", a także dużo koncertowała i dawała wiele recitali. Współpracowała też ze stołecznymi teatrami i Operetką Warszawską, ale nigdy już nie odzyskała przedwojennej popularności. W latach 1951–1955 była aktorką Teatru Nowego.
Jej mężem od 1935 roku był Tadeusz Raabe, adwokat. Po jego śmierci w 1975 roku, Mankiewiczówna zakończyła karierę sceniczną i pracowała jako urzędniczka.
Spoczywa wraz z mężem na warszawskim Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym.

rk
Źródło: Wikipedia

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia