Wiesław Dymny

Plastyk, aktor, scenarzysta filmowy, poeta, prozaik i satyryk
Wiesław Dymny urodzony 25 lutego 1936 w Połoneczce, zmarł 12 lutego 1978 w Krakowie – polski plastyk, aktor, scenarzysta filmowy, poeta, prozaik i satyryk, współtwórca Piwnicy pod Baranami; mąż Anny Dymnej.
Wiesław Dymny urodził się we wsi Połoneczka koło Nowogródka (ob. na Białorusi). W 1953 ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej, uczęszczał do tej samej klasy co Wincenty Faber. Studiował malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale nie ukończył studiów. Otrzymał nagrodę im. Kościelskich za "Opowiadania zwykłe" (1963), jest też autorem około 300 tekstów piosenek. Wiele tekstów piosenek jego autorstwa na trwałe wpisało się do historii:
„Niebieska patelnia”
„Konie Apokalipsy”
„Czarne anioły” z muzyką Zygmunta Koniecznego w wykonaniu Ewy Demarczyk (nagroda na I Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu)
Był twórcą tekstów i kierownikiem artystycznym krakowskiej grupy big beatowej Szwagry (1964-1969). Pisał teksty przede wszystkim do Piwnicy pod Baranami, ale także do STSu, Teatru 38 i własnego kabaretu "Remiza".
Wraz z Henrykiem Klubą napisał scenariusze do filmów „Chudy i inni”, „Słońce wschodzi raz na dzień” oraz „Pięć i pół bladego Józka”. Na planie tego ostatniego poznał swoją późniejszą żonę, Annę Dziadyk (ślub w 1971).
W swojej twórczości inspirował się przede wszystkim Biblią (napisał np. własną wersję "Pieśni nad Pieśniami") oraz światem prowincji, zwłaszcza wschodniej.
Część jego notatek pochłonął pod koniec 1977 r. pożar domu, pozostałymi bogatymi zbiorami opiekuje się Anna Dymna. Z jej inicjatywy w 20. rocznicę śmierci Wiesława Dymnego zespół Big Cyc do jego tekstów nagrał płytę „Wszyscy święci”. Kilka piosenek do jego tekstów zamieścił też na płycie „Młynek Kawowy” Janusz Grzywacz.
Wiesław Dymny został pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Twórczość:
„Słońce wschodzi raz na dzień i inne utwory” - wybór i opracowanie Zbigniew Bela, (Wydawnictwo Literackie 1981)
„Opowiadania zwykłe” (Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A., Warszawa, 1997)
„Droga na Dziki Zachód” (Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A., Warszawa, 1998)

Źródło: Wikipedia

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia