Trailery - 30 . Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granicopis:
Festiwal Bez Granic jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. organizowali m.in. nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji.

W tym roku na deskach teatrów w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, a także w plenerze widzowie zobaczą m.in. szekspirowskiego „Króla Leara" w inscenizacji Anny Augustynowicz. To koprodukcja Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Dla młodych widzów przeznaczona jest „Planeta Einsteina", kolejna koprodukcja - Teatru Animacji z Poznania i Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

- 7 października na malowniczym rynku cieszyńskim wystąpi legendarny poznański Teatr Ósmego Dnia z przedstawieniem „Arka". Tego samego dnia organizatorzy zapraszają do Domu Narodowego na "Nie spiesz się, magnolio". To spotkanie z twórczością Jerzego Kronholda, wybitnego poety, który wraz z filozofem Kubą Matlem był pomysłodawcą festiwalu – wskazał dyrektor imprezy.

Czeski teatr reprezentowało będzie m.in. przedstawienie „Runners" zespołu Cirk La Putyka z Pragi, który reprezentuje nurt „nowego cyrku". - To spektakl z międzynarodową obsadą, wyreżyserowany przez Rostislava Novaka i Vita Neznala, z unikalną scenografią składającą się z ogromnej bieżni wykonanej na miarę w Wielkiej Brytanii. To rzecz o naszym codziennym bieganiu, rozumianym zarówno dosłownie, jak i metaforycznie: pogoni za uciekającym czasem, za sukcesem, za szczęściem

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia