kwiecień 2013


opis:
Teatr Malabar Hotel

„Malabar to abstrakcyjna przestrzeń, gdzie nikt z nas nie dotarł. To mieszanka tęsknoty za nieznanym, Witkacowskiego absurdu i naszych niedojrzałych marzeń teatralnych, które, mamy nadzieję, będą dorastać i zmieniać się, nigdy nie zyskując ostatecznego kształtu” - piszą twórcy Teatru Malabar Hotel na swojej internetowej stronie. Zegar odmierza tu czas Wybrzeża Malabarskiego, a ci, którzy trafili pod ten adres mogą zanurzyć się w niezwykły klimat autorskiego teatru powołanego do życia przez Marcinów Bartnikowskiego i Bikowskiego w 2009 roku.

Nazwa teatru została zaczerpnięta z twórczości Witkacego. W centrum zainteresowań artystów skupionych w „Malabarze” znajduje się forma. Zarówno ta rozumiana po Witkacowsku, jak i związana z teatrem plastycznym oraz lalkowym. O genezie i koncepcji Teatru Malabar Hotel oraz osiągnięciach, nagrodach i wyróżnieniach, które zespół ma już na swoim koncie – dowiemy się pod hasłem Info. W tym miejscu znajdziemy także dane kontaktowe teatru i nazwiska członków zespołu.

Szerzej o działalności i wielokrotnie nagradzanych dokonaniach członków grupy przeczytać można w zakładce Zespół. Zaprezentowano tu dossier szóstki artystów, z wykazem ról, prac reżyserskich i scenograficznych, wraz z fotografiami i cytatami ze sztuk z ich udziałem. W tym miejscu wymieniono także nazwiska twórców współpracujących z Teatrem Malabar Hotel – reżyserów, scenografów, aktorów, muzyków, fotografów i producentów.

Opis każdego przedstawienia w zakładce Spektakle uzupełniony jest o recenzje, zdjęcia i plakat, notki o twórcach, obsadzie i dacie premiery. Znajdziemy tu także garść informacji na temat spektaklu „Bacon”, będącego obecnie w trakcie realizacji, którego premiera planowana jest na maj bieżącego roku. W Galerii zdjęć, w albumie pod nazwą Kulisy twórcy pozwalają nam podglądnąć swoją pracę „od kuchni”. Do recenzji, artykułów i wywiadów z członkami zespołu możemy dotrzeć także przez zakładkę Prasa.

Internetowa witryna Teatru Malabar Hotel jest na bieżąco aktualizowana; przeglądając Aktualności możemy trafić między innymi na informacje o zbliżających się premierach (białostockich bądź warszawskich) czy nagrodach i wyróżnieniach dla zespołu. Repertuar zamieszczono w osobnej zakładce, gdzie, co ważne - oprócz tytułu i daty przedstawienia trzeba zwrócić uwagę na miejsce jego prezentacji, gdyż realizacje Malabaru grane są na scenach w Białymstoku (w Białostockim Teatrze Lalek i w Akademii Teatralnej) oraz w Warszawie (Akademia Teatralna i Teatr Druga Strefa), a ponadto na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Możliwa jest mailowa rezerwacja biletów.

Podobnie jak większość witryn w ostatnim czasie, „Malabarczycy” odsyłają nas do swojego profilu na portalach Facebook i Myspace. Dla zainteresowanych stworzono angielską wersję strony.

Po odbyciu intrygującej wirtualnej wycieczki na fikcyjne Wybrzeże Malabarskie pozostaje już tylko udać się wprost do Teatru Malabar Hotel. Po obejrzeniu realizacji „Baldanders” w wykonaniu Marcina Bartnikowskiego i Marcina Bikowskiego mogę z całym przekonaniem zapewnić, że warto.
Joanna Feikisz

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia