Teatr Ad Spectatores we Wrocławiu


opis:
Już od początku swojej działalności Ad Spectatores był inicjatywą szczególną. Założony, jak mówi dyrektor artystyczny Maciej Masztalski, z „organicznej chęci tworzenia teatru‟, jest obecnie największą prywatną instytucją tego typu we Wrocławiu. Więcej informacji na temat historii tego wyjątkowego teatru znajdziemy w artykule oraz w dziesięciominutowym materiale filmowym nagranym podczas wywiadu z członkami zespołu, oczywiście pod zakładką Historia Teatru. Tutaj też zapoznamy się z sylwetkami artystów oraz lokalizacjami, w których grane są spektakle.
Witryna teatru jest zarazem efektowna jak i przejrzysta. Prawie całe okno strony startowej jest wypełnione zdjęciem któregoś z granych obecnie przedstawień, opatrzonym krótką informacją na temat miejsca i najbliższego terminu spektaklu. Obraz zmienia się co kilka sekund, lecz warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od wielu witryn korzystających z pokazu slajdów, tutaj mamy wystarczająco dużo czasu na przeczytanie krótkiego tekstu. Możemy zarówno spokojnie obejrzeć zdjęcie jak i zapoznać się bez pośpiechu ze szczegółami dotyczącymi spektakli. Poniżej efektownego obrazu, na stronie głównej, znajduje się sześć dość standardowych zakładek umożliwiających potencjalnemu użytkownikowi swobodną nawigację. Niżej, co również nie dziwi, znajdziemy rozwiniętą zakładkę Aktualności.
Na stronie możemy swobodnie zarezerwować bilet, zapoznać się z repertuarem oraz z proponowanymi przez teatr spektaklami. Każdy z nich jest krótko opisany oraz opatrzony zdjęciami, co daje pewne wyobrażenie o wykorzystanej w nim przestrzeni. Przed wizytą w Ad Spectatores warto bowiem być przygotowanym na wyjątkowe wrażenia związane z miejscem eksploatowanym podczas spektaklu. Jako że znakiem firmowym tego teatru jest właśnie zabawa z przestrzenią (otwartą i zamkniętą), widza mogą na przykład w trakcie przedstawienia zaskoczyć zmienne warunki atmosferyczne. Z tego to powodu opisy niektórych spektakli są uzupełnione uwagami dotyczącymi pogody. Pomimo tego, że wiele widowisk teatru Ad Spectatores jest organizowanych w jednej z ich głównych lokalizacji (Browar Mieszczański lub Scena na strychu, na ulicy Ruskiej), dyrektor artystyczny lubi zaskakiwać widza osadzając spektakle w mniej przewidywalnych miejscach: przy jednej z głównych ulic lub na Stadionie Miejskim.
Sam Browar Mieszczański, w którym znajduje się siedziba teatru, oczarowuje elegancją jednej z minionych epok świetności miasta. Od fundamentów aż po dach zbudowany z tak bardzo charakterystycznej dla Wrocławia czerwonej cegły, trochę zachwyca, a trochę straszy.
Warto wspomnieć, że jako instytucja prywatna, Ad Spectatores jest otwarty przez miesiące letnie. Miłośnicy teatru i wakacyjnych wyjazdów niewątpliwie docenią tę niecodzienną inicjatywę zespołu i być może, zwiedzając południe miasta, skuszą się na wizytę w miejscu gdzie przestrzeń staje na głowie i, pewnie całkiem na poważnie, zatrzymuje się czas.
Marta Tomaszek

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia