Teatr Groteska


opis:
„Teatr Groteska w Krakowie jest jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce. Został założony w 1945 roku przez Zofię i Władysława Jaremów – reżyserów, inscenizatorów, pionierów nowoczesnego myślenia o sztuce lalkowej i teatrze plastycznym w powojennej Polsce. Z teatrem współpracuje obecnie wielu znakomitych reżyserów, scenografów i kompozytorów z Polski i zagranicy. Groteska cieszy się dużym zainteresowaniem i frekwencją widzów. Teatr gra rocznie około 450 spektakli, które ogląda blisko 100 tysięcy widzów. Wyrazem uznania są także nagrody zdobywane na teatralnych festiwalach.” – czytamy na witrynie krakowskiego Teatru Groteska.
Strona internetowa Groteski jest istną kopalnią informacji podanych w sposób przejrzysty i usystematyzowany. Każda z trzech grup zakładek tematycznych dzieli się na osobne podkategorie. Dzięki temu, nie ma problemu z odnalezieniem interesujących nas akurat informacji. A jest tam, co czytać i oglądać.
Na bieżąco aktualizowane są informację o cenach biletów, zniżkach i sprawach prozaicznych a dla widzów interesujących, w czym Teatr Groteska - nawiasem mówiąc - jest chlubnym wyjątkiem. Nie ma potrzeby do teatru telefonować czy fatygować się osobiście, wystarczy zajrzeć do odpowiedniej zakładki.
Co do samego repertuaru - to raz, że jest on bogaty; a dwa - to, że dedykowany do rozmaitych grup wiekowych i społecznych, a więc zarówno do dzieci, jak dorosłych, a nawet firm. Przewidziano też kącik dla nauczycieli, którzy chcieli by się z pupilami wybrać do Groteski. I trzy - nie kupujemy kota w worku. Bowiem obszerna jest także galeria. Zawiera m.in. trailery spektakli czy spoty promujące eventy, a także foto i video relacje z festiwali, organizowanych przez Teatr (o nich też przeczytamy na stronie).
Groteska ma nawet własne forum dyskusyjne, gdzie można wymieniać swobodnie rozmaite informacje lub – jeśli kto ma potrzebę – podać do wglądu internautom własną opinię o tym, czy owym.
Kolekcjonerzy znajdą pod szyldem „Do pobrania” afisze teatralne w formacie do druku, a leniwi dziennikarze, migający się od konferencji – materiały prasowe. Szeroka jest także oferta współpracy dedykowana do potencjalnych partnerów. Decyzję o organizacji imprezy w Teatrze nietrudno chyba podjąć od ręki, bo w zakładce „Współpraca”, znajdą zainteresowani szczegółowe ridery techniczne i wiele zdjęć. Zaś ciekawi tego, jak gmach Groteski prezentuje się od wewnątrz - mogą odbyć po nim wirtualny spacer.
Paulina Żebrowska

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia