Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie


opis:
Teatr im. Wandy Siemaszkowej jest instytucją artystyczną Województwa Podkarpackiego.
Przejrzystość, czytelność i konkretna informacja to jedne z wielu pozytywnych konstruktów, na których została zbudowana jego witryna.

Umieszczony na stronie głównej slider, promuje najważniejsze wydarzenia teatralne i podnosi stopień jej atrakcyjności. Pod nim znajdują się trzy kolumny: Repertuar, Aktualności i Spektakle. Ich grafika ułatwia i to bardzo szybko, dostęp do nich i odczytanie tego, co najważniejsze. A sprzyja temu kontrast kolorystyczny, a także kształt liter. Białe tło wzmacnia przekaz treści. Ważna jest także informacja „Teatr Rzeszów na Facebooku” umieszczona w oknie, w którym można przesuwać aktualne posty, zachęcające do dołączenia do tej społeczności. Są także umieszczone loga partnerów oraz sponsorów teatru.

W zakładce „Teatr” Warto zwrócić uwagę na „Edukację” i rozwinąć wszystkie propozycje oraz na „Festiwal Nowego Teatru”, czyli na „Rzeszowskie Spotkania Teatralne”, a także na „Szajna Galeria w rzeszowskim teatrze”. Interesujący okazuje się również fotoreportaż z pokazu performatywnego w reżyserii Barbary Napieraj, inspirowany twórczością Józefa Szajny, który odbył w dniu 15 marca 2022 roku w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin profesora Józefa Szajny. Z kolei zakładka „Scena Nowej Dramaturgii” informuje na bieżąco tegorocznej edycji Sceny Nowej Dramaturgii w rzeszowskim teatrze.
Równie czytelne są informacje o spektaklach znajdujących się aktualnie w repertuarze oraz w archiwum. Opis każdego z nich dopełniany jest zdjęciami, dodatkowo wzmacniających go obrazowo, a także w sposób wyobrażeniowy, co stanowi zachętę do obejrzenia go. I Zakładka z repertuarem teatru. Komunikatywna, przejrzysta z poziomym rozbiciem na dni tygodnia zachęca do obejrzenia spektakli.

Z kolei informacje o 5. Międzynarodowym Festiwalu „Trans/misje – Trójmorze’22” można znaleźć w zakładce „Teatr” oraz w „Aktualnościach”. Cieszący się coraz większą popularnością festiwal zaprasza instytucje oraz twórców z jedenastu państw zrzeszonych w Inicjatywie Trójmorza. W ramach festiwalu na rzeszowskich scenach prezentowane są spektakle teatru dramatycznego, lalkowego, offowego, performensy. Organizowane są wystawy i koncerty, charakteryzujące się różnorodnością, interdyscyplinarnością, uwzględniające przy tym szeroki kontekst kulturowy i społeczny.
Układ informacji w „Aktualnościach” zachęca do zapoznania się nimi. Fotografie dopełniające tekst oraz nie męczący wzrok krój czcionek sprawiają, że czyta się je z przyjemnością.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie posiada dwie sceny: Dużą i Małą, każda w osobnym zabytkowym budynku. W teatrze działa także „Galeria Szajna”. Prowadzona jest działalność edukacyjna. Analiza repertuaru, edycji festiwalowych pozwala na stwierdzenie, że postawienie przez dyrekcję teatru na program eklektyczny, trafia w oczekiwania publiczności. A sercem tego teatru są aktorzy, dla których przychodzi to teatru co roku około 70 tysięcy widzów.
Ilona Słojewska

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia