Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie


opis:
Teatr im. Wandy Siemaszkowej jest instytucją artystyczną Województwa Podkarpackiego.
Przejrzystość, czytelność i konkretna informacja to jedne z wielu pozytywnych konstruktów, na których została zbudowana jego witryna.

Umieszczony na stronie głównej slider, promuje najważniejsze wydarzenia teatralne i podnosi stopień jej atrakcyjności. Pod nim znajdują się trzy kolumny: Repertuar, Aktualności i Spektakle. Ich grafika ułatwia i to bardzo szybko, dostęp do nich i odczytanie tego, co najważniejsze. A sprzyja temu kontrast kolorystyczny, a także kształt liter. Białe tło wzmacnia przekaz treści. Ważna jest także informacja „Teatr Rzeszów na Facebooku” umieszczona w oknie, w którym można przesuwać aktualne posty, zachęcające do dołączenia do tej społeczności. Są także umieszczone loga partnerów oraz sponsorów teatru.

W zakładce „Teatr” Warto zwrócić uwagę na „Edukację” i rozwinąć wszystkie propozycje oraz na „Festiwal Nowego Teatru”, czyli na „Rzeszowskie Spotkania Teatralne”, a także na „Szajna Galeria w rzeszowskim teatrze”. Interesujący okazuje się również fotoreportaż z pokazu performatywnego w reżyserii Barbary Napieraj, inspirowany twórczością Józefa Szajny, który odbył w dniu 15 marca 2022 roku w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin profesora Józefa Szajny. Z kolei zakładka „Scena Nowej Dramaturgii” informuje na bieżąco tegorocznej edycji Sceny Nowej Dramaturgii w rzeszowskim teatrze.
Równie czytelne są informacje o spektaklach znajdujących się aktualnie w repertuarze oraz w archiwum. Opis każdego z nich dopełniany jest zdjęciami, dodatkowo wzmacniających go obrazowo, a także w sposób wyobrażeniowy, co stanowi zachętę do obejrzenia go. I Zakładka z repertuarem teatru. Komunikatywna, przejrzysta z poziomym rozbiciem na dni tygodnia zachęca do obejrzenia spektakli.

Z kolei informacje o 5. Międzynarodowym Festiwalu „Trans/misje – Trójmorze’22” można znaleźć w zakładce „Teatr” oraz w „Aktualnościach”. Cieszący się coraz większą popularnością festiwal zaprasza instytucje oraz twórców z jedenastu państw zrzeszonych w Inicjatywie Trójmorza. W ramach festiwalu na rzeszowskich scenach prezentowane są spektakle teatru dramatycznego, lalkowego, offowego, performensy. Organizowane są wystawy i koncerty, charakteryzujące się różnorodnością, interdyscyplinarnością, uwzględniające przy tym szeroki kontekst kulturowy i społeczny.
Układ informacji w „Aktualnościach” zachęca do zapoznania się nimi. Fotografie dopełniające tekst oraz nie męczący wzrok krój czcionek sprawiają, że czyta się je z przyjemnością.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie posiada dwie sceny: Dużą i Małą, każda w osobnym zabytkowym budynku. W teatrze działa także „Galeria Szajna”. Prowadzona jest działalność edukacyjna. Analiza repertuaru, edycji festiwalowych pozwala na stwierdzenie, że postawienie przez dyrekcję teatru na program eklektyczny, trafia w oczekiwania publiczności. A sercem tego teatru są aktorzy, dla których przychodzi to teatru co roku około 70 tysięcy widzów.
Ilona Słojewska

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...