Teatr Korez


opis:
Założony przez Mirosława Neinerta prawdopodobnie najmniejszy teatr na Śląsku wkrótce będzie obchodził swoje ćwierćwiecze. To scena wyjątkowo klimatyczna o niegasnącej popularności wśród widzów. Przez te wszystkie lata istnienia zespołowi teatru przyświeca hasło „Teatr dla ludzi, który bawi, a nie nudzi” ich witryna internetowa, pomimo wszędobylskiej czerni, ma podobny charakter. Pierwszy rzut oka na stronę główną i już dostrzegamy zabawne elementy, mowa oczywiście o interaktywnej animacji, której bohaterem jest sam pan dyrektor grający na skrzypcach znaną melodię w kółko, na szczęście kiedy się znudzi można go uciszyć, wyłączyć światło i zasłonić kurtynę.

Na stronie głównej poza elementami rozrywkowymi znajdziemy również ogrom informacji, od małego kalendarium - spektakli granych bieżącego dnia, poprzez „Wieści”, czyli ważne informacje z życia teatru, zaproszenie na profile na portalach społecznościowych, oferty, promocje dla szkół, fragmenty recenzji, w dziale „O nas” umieszczone zostały wszystkie podstawowe informacje dotyczące teatru jak dane teleadresowe, godziny otwarci kasy biletowej i dane kontaktowe do wszystkich działów teatru. Ponadto na stronie głównej znajdziemy informacje gdzie można bezpłatnie zaparkować samochód w pobliżu teatru, oraz w jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą dostać się do Korezu. Poprzez stronę główną możemy również zapisać się do newslettera, a także zobaczyć jak wygląda scena i widownie teatru. Informacji dużo ale trudno powiedzieć, że są one zbędne.

Niezmienne menu główne, odsyła nas w następnej kolejności do ”Kalendarium zmian”, gdzie znów dyrektor przygrywa nam na skrzypcach, a co poza tym? „Istotne zmiany na stronie” czyli informacje o pojawiających się nowych wiadomościach na stronie, czyżby od 2010 roku (data ostatniej informacji) nic nie zmieniło się na stronie? Trudno w to uwierzyć kiedy teatr proponuje wiele nowych spektakli. Pojawia się też wątpliwość czy to jest zakładka, która powinna znaleźć się na drugim miejscu w menu głównym?

Następna zakładka to „Repertuar i rezerwacje”, tutaj nie ma się do czego przyczepić. Znajdziemy tu plan wydarzeń w Teatrze Korez na bieżący i kolejny miesiąc, każdy dzień oddzielony gustownym szlaczkiem. Poza tym jaki spektakl jest grany w poszczególne dni, dowiemy się również czy jest to impreza gościnna czy własna teatru. W przypadku tej pierwszej znajduje się również informacja kto jest gościem katowickiej sceny. Ponadto ile kosztują bilety i możliwe formach zapłaty, Teatr Korez chyba jako jeden z nielicznych oferuje możliwość zapłaty za bilety przelewem. I co najważniejsze z perspektywy widza, dowiemy się czy są jeszcze bilety na wybrany przez nas spektakl. Jeśli są możemy je zarezerwować osobiście w kasie teatru, telefonicznie lub online do czego odsyła nas odpowiedni przycisk przy każdym wydarzeniu.

W zakładce „bilety” znajdziemy instrukcję obsługi wszystkich sposobów rezerwacji, wszelkich form płatności i promocji. Jest to częściowo powielenie informacji ze strony głównej ale też rozwinięcie strony z repertuarem o informacje techniczne.
„Spektakle” jak łatwo się domyślić to zakładka zawierająca opisy spektakli Teatru Korez, ale nie tylko, znajdziemy tam również opisy spektakli gościnnych i krótką historię teatru opisaną właśnie z perspektywy realizowanych spektakli, występów na festiwalach i otrzymywanych nagród. Również krótkie wzmianki o festiwalach, których Korez jest współorganizatorem jak „Katowicki Karnawał Komedii” bądź „Letni Ogród Teatralny” Na tę podstronę wkradła się odrobina chaosu, wydaje się, że do strony dopisywano nowe treści nie konfrontując z tym co się już na niej znajdowało i tak dwukrotnie wymienione zostały spektakle „aktualnie” znajdujące się w repertuarze z konsekwentnym pominięciem tych najnowszych. Mimo to zakładka z pewnością ważna i interesująca dla żądnych wiedzy widzów.

Kolejną częścią menu głównego jest zakładka o artystach, w której znajdziemy listę aktorów teatru i krótkie charakterystyki, najważniejsze role i spektakle w jakich można ich zobaczyć w Teatrze Korez, a także „Cała reszta” czyli pozostałych współpracowników teatru. Prawie wszystkie sylwetki zostały opatrzone sympatycznymi zdjęciami.
Zakładki sponsorzy i przyjaciele przedstawiają logotypy instytucji wspierających i współpracujących z Korezem.
Interesującą przestrzenią w witrynie Teatru Korez jest zakładka nazwana „galerią” czyli „fotki nie związane ze spektaklami”. Znajdziemy tam „Galerię zdjęć Eli Okupskiej” w różnych spektaklowych kreacjach i kilka grafik m.in. nawiązujących do wizerunki Marylin Monroe. Drugą opcją do wyboru jest galeria pt. „Mirek Neinert i Przyjaciele”, a tam same znakomitości, pozazdrościć przyjaciół. Koniecznie trzeba tam zajrzeć.

Witryna Korezu jest spójna z mottem teatru nie nudzi ale bawi, a "przy okazji" przekazuje ważne dla widza informacje. Duży dystans Mirosława Neinerta i innych aktorów, których wizerunki zostały wykorzystane do animacji i niezwykle osobista galeria dyrektora, oddają klimat teatru. Oczywiście można by popracować odrobinę nad aktualizacją niektórych zakładek, ale... to w końcu Witryna Miesiąca.
Katarzyna Jasielska

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia