Teatr Strefa Ciszy w Poznaniu


opis:
Witryna Miesiąca, luty 2013
Teatr Strefa Ciszy w Poznaniu
www.strefaciszy.com.pl

Sylwetka czarnego kota lądująca na ekranie komputera tuż przed oczami oglądającego? Czemu nie! Kot ten „podrzuca” kontakt do teatru. Pomysłowa i oryginalna witryna internetowa Teatru Strefa Ciszy serwuje i inne tego typu niespodzianki. Pod internetowym adresem www.strefaciszy.com.pl na pewno nie jest nudno i schematycznie.

W ostatnim czasie większość teatralnych witryn w sieci prezentuje całkiem dobry poziom (teatry zamieszczają na bieżąco aktualne i bogate informacje wraz z dobrym materiałem fotograficznym i filmowym) jednak tworzy się je według podobnego schematu, rzadko zaskakują czymś oryginalnym. Na tym tle witryna Teatru Strefa Ciszy, ze swoją trójkolorową, animowaną grafiką zdecydowanie się wyróżnia. Prosta, ale ciekawa forma przyciąga uwagę.
Czarne sylwetki ludzkie, stojące na czymś w rodzaju kuli ziemskiej to wejścia do poszczególnych zakładek. Kierując kursor na daną postać animujemy ją – figura kłania się (zakładka Foto/Video) lub uchyla kapelusza, wypuszczając z niego… samolot. Samolot odlatuje w kierunku rozrzuconych po świecie Festiwali, na których gościł teatr. Wszystkie zakładki przybrały podobną, zabawną formę.
Do zapoznania się z repertuarem Teatru Strefa Ciszy zaprasza dżentelmen machający z ekranu zachęcająco. W tym miejscu, w zakładce Repertuar, nie znajdziemy jednak dat najbliższych spektakli, a jedynie ich opisy. Terminów należy szukać pod hasłem News lub w aktualizowanym na bieżąco facebookowym profilu teatru.
Szerszą informację o spektaklach i ich twórcach (reżyser, scenograf, obsada itp.) kryje biały ekran rozwijany przez jedną z czarnych postaci, prezentującą na nim recenzje z przedstawień (zakładka Recenzje). Kolejna, tym razem kobieca sylwetka zginająca się w ukłonie, uzupełnia całą prezentację o dokumentację fotograficzną i filmową przedstawień.
Następna zakładka kryje Historię Teatru Strefa Ciszy w formie kalendarium, prowadzonego od 1993 roku, kiedy to Adam Ziajski z grupą przyjaciół założył Teatr Strefa Ciszy. Zaś w zakładce Zespół, w galerii zdjęć poznajemy aktorów, uchwyconych przez fotografa w zabawny sposób, z bardzo nietypowej perspektywy.
Na koniec przeglądu propozycji Strefy Ciszy czarna postać męska rzuca w naszym kierunku kolorowe ulotki , urozmaicając tym samym przeglądanie Linków; a zamieszczono tu m.in. facebookowy adres teatru.
Po każdej z mini-prezentacji, robionych specjalnie na użytek gości strony, czarni „aktorzy” wracają na swoje miejsce na żółtym globie. Taki oto przyjemny sposób nawigowania po świecie Teatru Strefa Ciszy wymyślili dla nas twórcy witryny. Jest to miejsce ciekawe, sprawdza się jako źródło ważniejszych informacji (także w wersji angielskiej) i przede wszystkim – zrobione z fantazją.

Joanna Fejkisz
Joanna Feikisz

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia